Wyślij
Udostępnij:
 
 

Balicki o braku psychiatrów

Źródło: Polska
Autor: Krystian Lurka |Data: 02.12.2019
 
 
- W naszym kraju jest około 3500 psychiatrów, a powinno ich być 6000 - mówi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii i kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ekspert jednak liczy, że sytuacja poprawi się. W jaki sposób? - O połowę zwiększyła się liczba osób przyjmowanych na dzienne, bezpłatne studia. Oznacza to, że za pięć lat będziemy mieli o 50 proc. więcej lekarzy i część na pewno wybierze psychiatrię - wyjaśnia Balicki.
- W ostatnich czterech latach mieliśmy prawdziwą rewolucję na uczelniach, jeśli chodzi o przyjmowanie kandydatów na kierunek lekarski. O połowę zwiększyła się liczba osób przyjmowanych na dzienne, bezpłatne studia. Oznacza to, że za pięć lat będziemy mieli o 50 proc. więcej lekarzy i część na pewno wybierze psychiatrię. Otrzymujemy obecnie więcej miejsc rezydenckich z psychiatrii - mówi Balicki w rozmowie z „Polską Metropolią Warszawską”.

Podkreśla też, że rezydenci z psychiatrii, tak jak i z medycyny rodzinnej, otrzymują w trakcie zdobywania specjalizacji większe wynagrodzenie. - To na pewno jedna z form promowania tej specjalności - dodaje dr Balicki.

Przeczytaj także: „Balicki: Reforma psychiatrii jest spóźniona o 25 lat”, „Opinie polskich psychiatrów o psychiatrii i własnej roli zawodowej”, „Dostawki na oddziałach psychiatrii dzieci i młodzieży”, „Biała plama (dziura) na mapie światowego zdrowia psychicznego”, „(Nie)zdrowie psychiczne”, „Prof. Agata Szulc: Brakuje empatii”, „Najbardziej wpływowy polski psychiatra to...”, Prof. Rybakowski zapowiada powstanie centrum zdrowia psychicznego w Poznaniu” i „Punktologia stosowana”.

O najważniejszych kwestiach związanych z polską psychiatrią będzie mowa podczas konferencji „Psychiatria w pytaniach i odpowiedziach”. Więcej o wydarzeniu na stronie: www.termedia.pl/Psychiatria-w-pytaniach-i-odpowiedziach.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe