Wyślij
Udostępnij:
 
 
Banach i Szumowski: Nie wyobrażamy sobie medycyny bez innowacji
 
Działy: Aktualności
Czy innowacje są szansą na poprawę ochrony zdrowia? Łukasz Szumowski i Maciej Banach, podczas debaty w trakcie Forum Ekonomicznego, jednogłośnie przyznali, że tak. Mówili też o think-tanku "Innowacje dla zdrowia", wymianie informacji między NFZ a ZUS, a także o zespole chylomikronemii. Prezentujemy relację wideo z tego spotkania.
- Musimy inwestować w obszar innowacji i wysokich technologii. Dostęp do innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia przyczynia się do poprawy jakości i długości życia Polaków. Jeżeli popatrzymy na wydłużenie się życia choćby pacjentów onkologicznych czy pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi – to jest efekt innowacyjnych terapii i farmakologicznych, i sprzętowych, i dzięki temu ci pacjenci żyją – powiedział minister Łukasz Szumowski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Szumowski i Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rozmawiali o innowacji podczas debaty pod tytułem "Innowacje w ochronie zdrowia szansą na poprawę funkcjonowania systemu?".

O profilaktyce, diagnostyce, think-tanku i KTG na odległość
- W Polsce jest wiele wybitnych grup badawczych, które mają ogromne osiągnięcia naukowe i ogromne doświadczenie w projektowaniu grantów oraz wprowadzaniu innowacji na rynek. Problem polega na tym, że często innowacyjne rozwiązania kończymy na wyniku i nie potrafimy przełożyć go na realne wdrożenie: produkt leczniczy, poprawę istniejącego produktu leczniczego czy nową metodę diagnostyczną. To nieraz wina firm, które wolą zainwestować w inne grupy badawcze działające poza Polską – powiedział prof. Maciej Banach.

Mówiąc o innowacji profesor Banach podał przykład think-tanku "Innowacje dla zdrowia", czyli organizacji, która zrzesza menadżerów, przedsiębiorców reprezentujących największe firmy medyczne i farmaceutyczne, wydawnictwa oraz kancelarie prawe działające na polskim rynku ochrony zdrowia. - W inicjatywie chodzi o to, by instytuty wreszcie zaczęły ze sobą efektywnie współpracować, by spełniały swoje założenia statutowe, czyli innowacyjne badania, wdrożenia i patenty i odgrywały kluczową rolę dla polskiej gospodarki. A to wszystko w ścisłej współpracy z przemysłem, by wspólnie inicjować badania i skutecznie aplikować o środki krajowe i unijne, tworzyć centra referencyjne i testować najnowocześniejsze rozwiązania medyczne oraz by tworzyć rozwiązania ułatwiające skuteczny rozwój nauk medycznych - przyznał Banach i powiedział o najnowszym efekcie pracy think-tanku. - To projekt monitorowania KTG na odległość - zdradził rozmawiając z dziennikarzem "Menedżera Zdrowia".

- Mamy kapitał, mamy potencjał i mamy warunki do inwestycji, mamy naukowców i niedługo będziemy powoływać Agencję Badań Medycznych, która będzie mogła implementować i sprawdzać w realnym świecie pomysły badaczy. To składa się na dobrą atmosferę do przenoszenia inwestycji w Polsce - ocenił minister zdrowia, a Banach przyznał, że wydawanie pieniędzy na inwestycję w ochronie zdrowia to nie koszt. - Badania pokazują, że inwestycja w zdrowie powoduje zwrot tych zainwestowanych środków poprzez spadek absencji w pracy, spadek kosztów pośrednich, spadek kosztów opieki socjalnej. To są konkretne liczby, konkretne pieniądze - powiedział prof. Banach.

Eksperci odpowiedzieli także na pytanie, czy ważniejsze jest wydawanie pieniędzy na profilaktykę czy innowację.

Debata "Innowacje w ochronie zdrowia szansą na poprawę funkcjonowania systemu?" do obejrzenia poniżej:

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe