Wyślij
Udostępnij:
 
 
Narodowy Fundusz Zdrowia

Bernard Waśko o finansach NFZ

Źródło: Prawo.pl
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 05.08.2020
 
 
– Nie ma powodu do niepokoju, sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia jest stabilna – mówi Bernard Waśko, zastępca do spraw medycznych NFZ. Dodaje też, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia stworzono ustabilizowany system finansowania zdrowia na czas pandemii, który się sprawdza.
– Ile pieniędzy może zabraknąć na bieżące funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia na dotychczasowym poziomie po zakończeniu pandemii? – pyta wiceprezes Waśko „Prawo.pl” i przypomina, że wpływy ze składki zdrowotnej dramatycznie się zmniejszają – o około 1 mld zł miesięcznie.

Bernard Waśko twierdzi, że nie ma powodu do niepokoju, a sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia jest stabilna.

– Po pierwsze, ubytek składki, który zaobserwowaliśmy w kwietniu i maju, został zrekompensowany wpływem należności z trzynastej emerytury – tylko z tego tytułu do NFZ wpłynął miliard złotych, a po drugie, NFZ otrzymuje dotację z budżetu państwa w wysokości zwolnionych z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne – to niemal 4 mld zł – wylicza Waśko.

– Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia stworzyliśmy ustabilizowany system finansowania zdrowia na czas pandemii, i on się sprawdza – podsumowuje Waśko.

Przeczytaj także: „Wiceminister Gadomski o długach szpitali”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe