Ministerstwo Zdrowia

Cieszyński o wspólnym kupowaniu leków przez szpitale

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Krystian Lurka
|
- Chcemy zachęcać szpitale do wspólnego kupowania leków – mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Dziś zdarza się, że takie same leki w ramach programów lekowych w różnych szpitalach mają istotnie różne ceny – wyjaśnia Cieszyński.
- Taka możliwość istnieje przecież od jakiegoś czasu i nie dotyczy tylko leków – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” i pyta o to, czy nie jest wykorzystywana.

- Dopiero zaczyna być. Dziś zdarza się, że takie same leki w ramach programów lekowych w różnych szpitalach mają istotnie różne ceny. Od wielu tygodni Narodowy Fundusz Zdrowia analizuje wyniki postępowań w placówkach na terenie całego kraju tak, aby pierwsze zakupy organizowane przez NFZ objęły te przypadki, w których efekt będzie największy. Warto pamiętać, że tu nie chodzi o to, aby więcej pieniędzy zostało w kasie funduszu, tylko o to, aby w ramach budżetów zaproponować dostęp do leczenia większej liczbie pacjentów. Na razie bardzo dużo postępowań w ochronie zdrowia to te, do których zgłasza się tylko jeden podmiot. Świadczy to o tym, że prawdopodobnie można poprawić dokumentację przetargową tak, aby zwiększyć konkurencję. A większa konkurencja to więcej pacjentów, którzy skorzystają z leczenia – mówi wiceminister Cieszyński.

Przeczytaj także: „Cieszyński komentuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego” i „Twitterowi liderzy opinii”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.