Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Co z pielęgniarkami bez specjalizacji?

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 26.01.2022
 
 
W 2022 r. podwyższy się minimalne wynagrodzenie pielęgniarek. Co jednak czeka pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych? O zmiany współczynników pracy pielęgniarek na różnym poziomie wykształcenia pyta w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia poseł koła Polskie Sprawy Paweł Szramka.
Szramka zwraca uwagę, że „obawy w środowisku pielęgniarek budzą ministerialne plany nowelizacji ustawy i zmiany tabeli płac od 1 lipca 2022 r.”. Poseł przypomina, że „przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach wzięty został pod uwagę postulat zaszeregowania pielęgniarek z tejże grupy do tego samego współczynnika pracy, jaki tyczy się pielęgniarek ze specjalizacją”. – Wśród pielęgniarek mówi się, że po kolejnych zmianach, które miałyby wejść w życie w połowie 2022 roku, współczynnik pracy pielęgniarek bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych ponownie mógłby być zrównany ze współczynnikiem pracy pielęgniarek z wykształceniem średnim. Rozwiązanie takie byłoby bardzo niekorzystne dla tej grupy, którą to w większości stanowią pielęgniarki z długim stażem pracy, najczęściej tuż przed emeryturą – wskazuje poseł i pyta ministra:
– czy w ustawie z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych planowane jest wprowadzanie w najbliższym czasie kolejnych zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek – jeśli tak, to jakiego rodzaju mają to być zmiany?
– czy pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, które dodatkowo znajdują się w wieku przedemerytalnym, mogą mieć pewność, że nadal będą traktowane na równi z pielęgniarkami ze specjalizacją?

Poseł Szramka czeka na odpowiedź przedstawiciela resortu.

5 listopada 2021 r. – 1 lipca 2022 r.
Przypomnijmy – zmiany w tabeli najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, w tym zarobków pielęgniarek, obiecał na początku listopada minister zdrowia Adam Niedzielski. Porozumienie w sprawie podwyżek podpisano 5 listopada 2021 r. podczas prac Zespołu Trójstronnego. Z dokumentu wynika, że 1 lipca 2022 r. zaczną obowiązywać nowe wynagrodzenia minimalne dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów, fizjoterapeutów i opiekunów medycznych. Dla pielęgniarek – w zależności od zaszeregowania do danej grupy – to około 1000 albo prawie o 1500 zł więcej co miesiąc. Porozumienie zakłada także ważną zmianę formalną – pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane do grupy z wyższym wykształceniem.

Wymienione kwoty to szacunki. Wysokość nowego minimalnego wynagrodzenia będzie zależna od kwoty bazowej równej wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Przeczytaj także: „Tabela z nowymi współczynnikami pracy” i „Zespół Trójstronny i Ministerstwo Zdrowia o wypłatach – komentarze”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.