Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Co ze szczepieniami seniorów w podstawowej opiece zdrowotnej?

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 24.01.2021
 
 
W większości przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, należących do Porozumienia Zielonogórskiego, szczepienia pacjentów powyżej 70 roku życia rozpoczną się 26, a nie 25 stycznia.
Wiceprezes zarządu porozumienia Wojciech Pacholicki wyjaśnia, że nie jest to wina lekarzy, a logistyki – szczepionki mają dotrzeć do punktów szczepień 25 stycznia, ale nie jest znana dokładna pora dostawy.

– Tylko nieliczne podmioty zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim zdecydowały się na uwzględnienie 25 stycznia w grafikach szczepień, i jeśli już, to w godzinach popołudniowych – wyjaśnia wiceprezes Pacholicki. – Większość z nas będzie szczepić od 26 stycznia, nie chcąc ryzykować, że umówionych pacjentów trzeba byłoby przesuwać na inne godziny. Nie znamy pory dostarczenia szczepionek do naszych punktów – są ich tysiące, więc trudno zakładać, że do wszystkich dotrą rano. Układając grafiki, musieliśmy brać pod uwagę, że przynajmniej część przychodni otrzyma je późniejszych godzinach. Bezpieczniej było ustawić harmonogram szczepień od wtorku – wyjaśnia Wojciech Pacholicki i dodaje, że szczepienie z dostawy 25 stycznia musi się zakończyć najpóźniej 29 stycznia.

Dlaczego?

Bo szczepionka przeciw COVID-19 wyprodukowana przez Pfizer/BioNTech musi być przechowywana w temperaturze minus 80 stopni Celsjusza. Przed dostarczeniem do punktów szczepień jest rozmrażana – a w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza można ją przechowywać do pięciu dni.

– Większość przychodni będzie szczepić od wtorku do czwartku. Przy tak takim grafiku nie ma ryzyka, że szczepionka dotrze później niż umówiliśmy pierwszych pacjentów, ani że przekroczymy termin jej przydatności. Jednocześnie trzy dni w tygodniu absolutnie wystarczą na realizację szczepień – przyznaje Wojciech Pacholicki.

Przeczytaj także: „Co dalej ze szczepieniami przeciw COVID-19?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe