Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Część osób jest całkowicie odporna na SARS-CoV-2 ►

Udostępnij:
Naukowcy już wiedzą, jaka jest zależność między ciężkim przebiegiem COVID-19 a genami. – Teraz szukamy odpowiedzi na pytanie, co decyduje o tym, że niektóre osoby nigdy nie zarażą się SARS-CoV-2 – mówi dr n. biol. Paweł Zawadzki z MNM Diagnostics Polskie Centrum Biobankowania oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Około 600 osób z całej Polski, które nie zaraziły się wirusem SARS-CoV-2, mimo że miały kontakt z osobą zarażoną, zostanie przebadanych przez naukowców z Poznania. Badacze chcą określić, które geny odpowiadają za odporność na tego koronawirusa.

– Istnieje pewna grupa ludzi – i dotyczy to każdego wirusa – którzy się nigdy nie zarażą. Znalezienie ich pomoże nam zrozumieć, co w ich przypadku jest mechanizmem obronnym. Proszę sobie wyobrazić, że mamy możliwości przetestować cały personel szpitala i określić, które osoby są bezpieczne. Poza tym pozwoli nam to lepiej zrozumieć mechanizmy działania SARS-CoV-2, co przybliża do wynalezienia skutecznych leków i szczepionek – mówi dr Paweł Zawadzki.

Poznańscy naukowcy mają już na swoim koncie sukcesy w badaniu zależności genów i COVID-19. Dowiedli bowiem, że na ciężki przebieg tej choroby wpływ mają zaburzenia w działaniu interferonów. Obok wieku i chorób współistniejących jest to kluczowym parametrem wskazującym, jak będziemy przechodzili infekcję tym koronawirusem.

– Poziom interferonów można zmierzyć i leczyć COVID-19 poprzez uzupełnienie niedoborów. Potrzebujemy kolejnych badań klinicznych, żeby przekonać się, czy taka terapia jest skuteczna i bezpieczna, ale ten pierwszy krok już zrobiliśmy – mówi dr Paweł Zawadzki.





Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.