Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dorośli, ba wiekowi, coraz częściej zakażają się HIV
 
Działy: Aktualności
Resort zdrowia szykuje kampanię uświadamiającą, w której syn mówi o zagrożeniach ojcu. Powód? Seks ludzi w wieku dojrzałym.
– Dziś choroba ma inny wymiar. Kiedyś HIV zakażali się głównie narkomani. Dziś osoby młode, ale i te w średnim wieku, a nawet dojrzałym. Zdarzają się przypadki zakażenia 80-latków – komentuje Beata Zawada z Krajowego Centrum ds. AIDS.

Jej zdaniem jednym z problemów jest brak stosowania zabezpieczeń w grupie osób starszych. – Powód jest prozaiczny: nie muszą bać się niechcianej ciąży. Zapominają jednak, że zabezpieczanie się nie służy tylko zapobieganiu ciąży – mówi Zawada.

- Problem jest na tyle widoczny, że, według naszych informacji, za pieniądze resortu zdrowia jest przygotowywany spot skierowany do tej najstarszej grupy, w którym dorosły syn edukuje ojca wyjeżdżającego do sanatorium. Emisja jest planowana w najbliższych tygodniach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Eksperci PZH wyliczają, że 50 proc. zakażeń to efekt kontaktów seksualnych, 27 proc. zażywania narkotyków, a w czterech dziesiątych przypadków wirusa przenosi matka na dziecko.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe