Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Dostaną dopłaty za dojazdów

Autor: Krystian Lurka |Data: 06.02.2020
 
 
Tagi: Piotr Pisula
Dofinansowanie dla lekarzy, którzy będą realizować staż w szpitalach powiatowych to jeden z postulatów rezydentów, do którego udało się przekonać urzędników podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia.
Wtorkowe rozmowy było kolejnymi służącymi renegocjacji porozumienia zawartego w lutym 2018 r., dotyczyły nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, której projekt czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.

- Udało się przekonać resort do kilku zmian, na których zależało lekarskiemu środowisku. Jedna z nich dotyczy przepisu, zgodnie z którym co najmniej sześć miesięcy szkolenia specjalizacyjnego odbywa się w szpitalu pierwszego lub drugiego stopnia zabezpieczenia w zakresie stażu podstawowego z chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i pediatrii. Ma to zapewnić lekarzom zapoznanie się ze specyfiką pracy w tych szpitalach. Rezydenci są jednak przekonani, że służy to raczej poprawieniu sytuacji kadrowej w tych placówkach, i nie są zadowoleni z tego rozwiązania, które dla części z nich może oznaczać konieczność przeprowadzki. Resort zgodził się jednak, by osoby, które będą musiały dojeżdżać na taki staż powyżej 30 km, otrzymywały dodatek w wysokości 400 zł miesięcznie – wyjaśnił Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Pisula przyznał, że nie udało się przekonać resortu do rezygnacji z listów intencyjnych. Projekt przewiduje, że ubiegający się o rezydenturę lekarz będzie miał możliwość wyboru lecznicy, która gwarantuje zatrudnienie go celem odbycia szkolenia specjalizacyjnego. Będzie to dodatkowo punktowane. - Lekarze uważają, że otwiera to drzwi do kumoterstwa, minister jednak nie chce odstąpić od tego pomysłu – wyjaśnił Pisula „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe