Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dziesięć minut na pacjenta. W Polsce gorzej niż w USA lepiej niż w Niemczech
 
Działy: Aktualności
Ile czasu lekarz poświęca pacjentowi? Naukowcy przeanalizowali łącznie ponad 28,5 mln wizyt u lekarzy ogólnych. Wyniki analizy opublikowali w fachowym periodyku „BMJ Open". Polscy lekarz wypadają…przyzwoicie.
Pacjenci na całym świecie chcą jednego: profesjonalnej pomocy, skutecznej terapii i jak najwięcej poświęconego im czasu. - Szczególnie to ostatnie to tylko pobożne życzenie, przynajmniej w niektórych krajach – przekonuje analiza 111 prac badawczych z 67 krajów – zauważa „Deutsche Welle".

Najwięcej czasu dla pacjenta mają lekarze w Szwecji (ok. 22,5 minuty). Dobrze wygląda też sytuacja w USA (ok. 21 minut), Bułgarii (20), Norwegii (18) i Finlandii (ponad 17). W Polsce lekarz poświęca pacjentowi średnio 10 minut. Podobnie jest w Holandii, Japonii czy Danii.

Gorzej jest już w Niemczech (ok. 7,5) czy Austrii (5). Na Słowacji wizyta pacjenta zajmuje lekarzowi mniej niż 5 minut. Najmniej czasu mają lekarze w Pakistanie, Bangladeszu i Chinach, poświęcając pacjentowi zaledwie ok. 2 minut.

Z wcześniejszych analiz wynika też, że lekarze poświęcający pacjentom niewiele czasu skłaniają się do przepisywania zbyt wielu lekarstw i nazbyt gorliwie stosują antybiotyki.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe