Elżbieta Piotrowska-Rutkowska: Ucywilizujmy sprzedaż pozaapteczną

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Krystian Lurka
- W naszej opinii konieczne są zmiany w przepisach, których celem powinno być wzmocnienie nadzoru nad punktami sprzedaży pozaaptecznej - mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Czy zdaniem pani prezes pacjenci powinni mieć nieograniczony dostęp do leków w obrocie pozaaptecznym, jak ma to miejsce w tej chwili?
- Obecnie na rynku pozaaptecznym sprzedawanych jest 3 tys. preparatów w 360 tys. placówek uprawnionych do sprzedaży, m.in. takich jak sklepy spożywcze, supermarkety, stacje benzynowe, urzędy pocztowe, czy kioski jest uprawnione do ich sprzedaży. Tak duża ilość punktów, jak również ograniczone możliwości kadrowe inspekcji farmaceutycznej (138 inspektorów kontrolujących średnio 300 miejsc rocznie) powodują, iż pełna kontrola rynku jest niemożliwa. Efektem są występujące patologie: leki wystawione w sąsiedztwie napojów wysokoprocentowych, środków chemicznych, czy słodyczy dla dzieci, dostępne bez dodatkowych zabezpieczeń przed małymi pacjentami, co jest świadomym łamaniem obowiązujących od lat przepisów. Ponadto, w tych miejscach nikt nie kontroluje wstrzymywania i wycofywania produktów, które nie spełniają wymogów jakościowych. Punkty te nie mają też obowiązku kupowania leków w hurtowni farmaceutycznej, dającej gwarancję jakości produktu. Co więcej, przepisy dopuszczają sprzedaż leków przez osoby nie posiadające do tego odpowiednich kwalifikacji. To z kolei powoduje, iż udzielają one błędnych porad dotyczących stosowania leków, m.in. łączenia preparatów o tym samym składzie, nieuzasadnionego przekraczania maksymalnych dawek, czy łączenia leków z alkoholem.

Czy zdaniem pani prezes leki poza aptekami powinny być dostępne, ale w jak najmniejszym opakowaniu i tylko niektóre?
- Postulujemy wprowadzenie przez inspekcję farmaceutyczną rejestru podmiotów prowadzących taką działalność, nałożenia na te placówki obowiązku przechowywania leków zgodnie z wysokimi standardami przyjętymi w aptekach, jak również objęcie tych punktów sprzedaży obowiązkowym nadzorem ze strony farmaceutów. Ponadto, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, proponujemy ograniczyć ilość substancji, opakowań i dawek leków dopuszczonych do obrotu w tych placówkach. Propozycje naszych rozwiązań są obecnie analizowane przez Ministerstwo Zdrowia. W naszym przekonaniu przyjęcie proponowanych regulacji ograniczy sprzedaż pozaapteczną jedynie do punktów spełniających odpowiednie parametry jakościowe, co zabezpieczy pacjentów przed zakupem produktów leczniczych szkodzących ich zdrowiu i życiu.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.