Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fedorowski: Zbliżają się stanowiska pielęgniarek i pracodawców w sprawie norm
 
Działy: Aktualności
To jeden ze skutków posiedzenia Rady Programowej debaty "Wspólnie dla zdrowia". Doszło na nim do nieformalnych rozmów przedstawicieli pracodawców z pielęgniarkami. Chodzi o normy zatrudnienia. Możliwe, że dzięki normom dojdzie do optymalizacji liczby łóżek w polskich szpitalach.
Dotychczas było tak, że w odpowiednich organach nadzorujących zarejestrowanie niepotrzebnego w praktyce łóżka szpitalnego jako „stojącego w gotowości” nie powodowało większych konsekwencji finansowych. W efekcie w Polsce nawet jedna trzecia tak zarejestrowanych łóżek nie była obłożona.

Czas, w którym to było robić bez konsekwencji minie, gdy wejdą normy dotyczące zatrudnienia pielęgniarek. Ich ilość wyznaczać ma bowiem nie faktyczna liczba pacjentów, a właśnie liczba tych „zarejestrowanych” łóżek. Im ich więcej – tym więcej trzeba zatrudnić pielęgniarek, co niesie za sobą poważne dla szpitali koszty.

- Byliśmy sceptyczni wobec wprowadzenia norm, ale skoro już ta propozycja przeszła naturalnym dążeniem szpitali będzie „wyrejestrowanie” tych łóżek, które są niepotrzebne – mówi Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. – Rozmawiałem o tym z przedstawicielkami zarówno samorządu, jak i związków zawodowych pielęgniarek. Wstępnie przeciw takim pomysłem urealnienia liczby łóżek nie było sprzeciwu – dodaje.

Jego zdaniem innym dobrym skutkiem wprowadzenia norm może być dostosowanie do nich form organizacji szpitalnych oddziałów. Zamiast małych, dedykowanych wąskim specjalnościom, mogłyby powstać większe, wieloprofilowe – co od dawna postuluje Polska Federacja Szpitale. Skoro normy dla oddziałów zabiegowych i niezabiegowych są różne – tak można też podzielić szpitalne oddziały, by optymalnie wykorzystać i wąskie zasoby szpitali, i zasoby kadrowe: pielęgniarek w Polsce jest za mało.

- Kolejnym ważnym tematem, którą szybko powinna zająć się nasza rada jest koordynowana opieka zdrowotna – mówi Jarosław J. Fedorowski. - Rada Społecznej Ogólnopolskiej Debaty "Wspólnie dla Zdrowia" staje się coraz bardziej prestiżowym i potrzebnym miejscem dyskusji o ochronie zdrowia w Polsce.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe