Jędrzejczyk: Samorządy mogą przestać dopłacać do szpitali

Udostępnij:
- Samorządy, powołując się na wyrok Trybunały Konstytucyjnego, mogą nie podejmować uchwał o dopłatach. W międzyczasie problemy z zapłatą za dostawy leków, energii elektrycznej, gazu, wody, wywóz śmieci nie tylko nie znikną, ale powiększą się - mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, komentując orzeczenie TK w sprawie odpowiedzialności finansowej jednostek samorządu terytorialnego.
- Z wyroku wynikają dwie rzeczy. Z jednej strony, że samorząd nie powinien odpowiadać za szpitalne długi, z drugiej daje ustawodawcy osiemnaście miesięcy na zaproponowanie alternatywnego rozwiązania. Samorządy, nie podejmując uchwał o dopłatach, mogą powołać się na orzeczenie wskazujące na niekonstytucyjność przepisu. W międzyczasie problemy z zapłatą za dostawy leków, energii elektrycznej, gazu, wody, wywóz śmieci nie tylko nie znikną, ale powiększą się. Poza tym należy pamiętać, że wyrok TK nie rozwiązuje systemowego problemu, czyli niedofinansowania świadczeń medycznych – mówi Jędrzejczyk w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”.

Ekspert zwraca uwagę na jeszcze jedną sprawę.

- Znacząca część zadłużenia wynika z niedofinansowania świadczeń, ale część odpowiedzialności może wynikać z błędów osób zarządzających placówką, braku racjonalnego gospodarowania. To też należy rozważyć – komentuje Jędrzejczyk.

Czy nieudolny dyrektor będzie podpierał się wyrokiem TK?

- Istnieje takie ryzyko – odpowiada dyrektor Jędrzejczyk.

Jeśli chcesz ściągnąć wyrok, kliknij w: „Wyrok w sprawie odpowiedzialności finansowa jednostek samorządu terytorialnego (samorządu województwa mazowieckiego jako podmiotu tworzącego) za stratę netto samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej”.

Przeczytaj także: „Janiszewski komentuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego”, „Starcie tytanów” i „Koło ratunkowe dla samorządowców?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.