Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Justyna Socha: Nie chcemy wprowadzenia opieki koordynowanej, bo nie chcemy inwigilacji

Źródło: KL, Głos Wielkopolski
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 28.11.2017
 
 
- Wprowadzenie ustawy o POZ, a co za tym idzie opieki koordynowanej nad pacjentem, pozwoli lekarzom i przychodniom na przekazywanie informacji, nawet wrażliwych danych, między sobą oraz innym podmiotom. Sprzeciwiamy się temu - mówi szefowa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop Nop”.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „Stop Nop” namawia ludzi, żeby rezygnowali z POZ i wypisywali się z przychodni. Justyna Socha w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" odpowiedziała na pytanie, dlaczego: - To forma protestu przeciwko zamiarom państwa, które przygotowuje obecnie zmiany w kilku ustawach. Jedną z nich jest ustawa o POZ. To właśnie w ramach protestu przeciwko jej zapisom rezygnujemy z usług przychodni. Zaznaczę, że akcja rezygnacji z lekarza rodzinnego w ramach NFZ dotyczy tylko zdrowych dorosłych. Do nich zwracamy się ze swoim apelem. Które zapisy ustawy budzi największy sprzeciw? Chodzi o wprowadzenie opieki koordynowanej nad pacjentem, która pozwala lekarzom i przychodniom na przekazywanie informacji, nawet wrażliwych danych, między sobą oraz innym podmiotom. Proszę przy okazji zwrócić uwagę na słowo „nad”. Dorosły, zdrowy człowiek, który nie jest ubezwłasnowolniony, nie potrzebuje opieki nad sobą. Potrafi sam o sobie decydować. A przepisy traktują nas przedmiotowo. Ustawa nie mówi o usługach dla pacjenta, ale o sprawowaniu opieki, a wręcz nadzoru nad nim. Co za tym idzie, zgodnie z nowymi przepisami, wszelkimi informacjami o stanie zdrowia moim i mojej rodziny, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, będzie dysponować zespół, który te dane będzie mógł przekazywać przez e-mail i telefon. I to od wewnętrznych przepisów placówki będzie zależało, kto do informacji o zdrowiu i chorobie będzie miał dostęp. A mogą to być nie tylko inni lekarze, ale też firmy, instytucje zdrowotne, organizacje i fundacje.

Przeczytaj także: "Jest prezydencki podpis pod ustawą o POZ".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.