Patryk Ogorzałek/Agencja Wyborcza.pl

Lekarze knują i węszą

Udostępnij:
– Bezczelność Naczelnej Rady Lekarskiej nie zna granic. Powinni skupić się na tym, jak zrobić, żeby pacjenci w Polsce mieli w najbliższej przyszłości dostęp do lekarza, a nie węszyć – ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o opinię w sprawie zawiadomienia do prokuratury na Uniwersytet Kaliski.
Przypomnijmy – 6 października Naczelna Rada Lekarska złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

– W naszej ocenie uczelnia utworzyła kierunek lekarski, nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego – tym samym nie dopasowując programu studiów do standardów kształcenia – poinformowano w piśmie.

– Dopuszcza się możliwość popełnienia przestępstwa na niekorzyść osób przystępujących do rekrutacji, jak i osób, które podjęły studia na wymienionym kierunku, albowiem – zgodnie z wiedzą samorządu lekarskiego – uczelnia taka nie spełnia standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, a tym samym będzie to powodować przeszkodę w uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu – wskazano w zawiadomieniu.

Do sprawy odniósł się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zapytany przez Polską Agencją Prasową, stwierdził, że „bezczelność Naczelnej Rady Lekarskiej nie zna granic”, przypominając, że w Polsce brakuje 60 tys. lekarzy.

– Takie uczelnie, jak kaliska, podejmują się niebywale trudnego zadania, by prowadzić kierunek lekarski – żeby zwiększyć liczbę studentów na studiach lekarskich. Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, których troską powinni być pacjenci, a nie knucie, robią coś, co nie należy do ich obowiązków. Powinni skupić się na tym, jak zrobić, żeby chorzy w Polsce mieli w najbliższej przyszłości dostęp do pomocy, a nie węszyć. Niech zajmują się tym, do czego są powołani, a nie tym, co robią, czyli przeszkadzaniem – podsumował Przemysław Czarnek.

Przeczytaj także: „Lekarskie zawiadomienie prokuratury”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.