Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Lekarze spoza UE dostali zgodę na pracę w tzw. systemie uproszczonym

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 22.01.2021
 
 
Trzech lekarzy z Białorusi i dwoje z Ukrainy otrzymało zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym. Decyzje w tej sprawie osobiście wręczył minister zdrowia Adam Niedzielski – nie krył satysfakcji.
– Do tej pory lekarze spoza Unii Europejskiej, którzy chcieli pracować w polskim systemie opieki zdrowotnej, mieli przed sobą bariery administracyjne, dlatego uprościliśmy dotychczasową procedurę uzyskania prawa wykonywania zawodu. Pod koniec 2020 r. zostały przyjęte dwa akty prawne, które ułatwiły pracę w Polsce lekarzom lub lekarzom dentystom spoza państw członkowskich, jednocześnie gwarantując wysoką jakość leczenia Polaków – wyjaśnił minister Niedzielski podczas konferencji prasowej 21 stycznia. Przedstawił lekarzy, którzy dostali zgodę na wykonywanie zawodu w trybie uproszczonym. To:
– Victar Anikevich, tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej uzyskał na Białorusi,
– Aleh Tafeliuk, tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych uzyskał na Białorusi,
– Hleb Lukhanin, tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej uzyskał na Białorusi,
– Dmytry Veryha, tytuł specjalisty w dziedzinie urologii uzyskał na Ukrainie,
– Olena Guz, tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii uzyskał na Ukrainie.

– Traktuję to jako ogromną zmianę systemową – podkreślił minister Adam Niedzielski, dodając, że ma nadzieję, że zachęci to kolejne osoby spoza krajów Unii Europejskiej do podejmowania pracy w Polsce.

Minister przypomniał, że w Polsce funkcjonują trzy warianty ubiegania się o prawo wykonywania zawodu lekarza i w tzw. systemie uproszczonym – w zależności od uzyskanych kwalifikacji przez lekarzy i lekarzy dentystów poza UE.

Więcej informacji o tzw. systemie uproszczonym na stronie internetowej: www.gov.pl/web/zdrowie/uproszczony-dostep-do-wykonywania-zawodu.

Przeczytaj także: „Prof. Matyja apeluje o wycofanie ustawy dotyczącej kadr medycznych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe