Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lista leków refundowanych

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Autor: Monika Stelmach |Data: 25.08.2020
 
 
Zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą m.in. chorych onkologicznie, na łuszczycę oraz pacjentów kardiologicznych. W zestawieniu znalazły się także bezpłatne leki dla kobiet w ciąży oraz szczepionka przeciw grypie.
Najnowsza lista leków refundowanych będzie obowiązywać od 1 września. Uwzględniono na niej kilkanaście nowych leków.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał najważniejsze zmiany.

– Pacjenci z ciężką postacią łuszczycy plackowatej otrzymają dwie nowe opcje terapeutyczne (inhibitory interleukiny 23) w programie lekowym: guselkumab (Tremfya) i ryzankizumab (Skyrizi). Kolejna opcja terapeutyczna w programie "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym" to tofacytynib (Xeljanz). Będzie to pierwszy lek o podaniu doustnym w tym programie i o nowym mechanizmie działania – napisał na Twitterze Maciej Miłkowski, wicemister zdrowia odpowiedzialny na politykę lekową.

Refundowany będzie także niwolumab (Opdivo) w drugiej linii leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca w typie innym niż płaskonabłonkowy (EGFR- i ALK-) obok atezolizumabu i nintendanibu. Na liście znalazł się też brygatynib (Alunbrig) - inhibitor ALK - również do stosowania w drugiej linii leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca.

– Ze względu na wysoką skuteczność i korzystne warunki kosztowe oczekujemy pilnego zakończenia procesu refundacyjnego i objęcia również pierwszej linii – zaznaczył wiceminister Miłkowski.

Do programu leczenia raka piersi HER2 ujemnego dodano kolejny lek z grupy inhibitorów kinaz CDK4/6 - abemacyklib (Verzenios). Wskazania obejmują pierwszą lub drugą linię leczenia w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy lub fulwestrantem. Natomiast program lekowy zaawansowanego hormonozależnego HER2 ujemnego raka piersi rozszerzono o nowe wskazania dla rybocyklibu (Kisqali), czyli możliwość leczenia w I lub drugiej linii w skojarzeniu z fulwestrantem.

Pojawi się też nowy schemat leczenia umożliwiający jednoczasowe podawanie leków niwolumab (Opdivo) + ipilimumab (Yervoy) w leczeniu skojarzonym w pierwszej linii terapii czerniaka oraz binimetynib (Mektovi) + enkorafenib (Braftovi). Kombinacja ta będzie stosowana w leczeniu zaawansowanym czerniaka skóry z mutacją BRAF.

Do listy dołączono również tofacytynib (Xeljanz) to 3. opcja terapeutyczna we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, a pierwsza w formie doustnej. Kolejną nowością jest m.in. Hizentra, czyli immunoglobulina podawana podskórnie, dostępna jako kolejna opcja terapeutyczna w programie "Leczenie przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych" dla pacjentów z przewlekłą zapalną polineuropatią demielinizacyjną. Natomiast lonoctocog alfa (Afstyla) to długodziałający rekombinowany czynnik krzepnięcia VIII stosowany w zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemifilią A i B. Do listy dołączono m.in. Iloprost Zentiva - pierwszy odpowiednik iloprostu (ventavis) w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego. Blisko trzykrotna obniżka ceny spowoduje zmniejszenie o 4,8 mln zł wydatków płatnika.

Od września po raz pierwszy kobiety w ciąży mogą liczyć na niektóre bezpłatne leki (lista ciąża+). Na liście znalazło się 114 produktów, m.in. wszystkie refundowane insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Po raz pierwszy będzie też refundowana szczepionka na grupę. Na razie tylko dla wybranych grup, najbardziej narażonych na zakażenie, np. dla personelu medycznego.

– Pracę nad dołączeniem nowych leków do tej listy dalej trwają i będzie ona odpowiednio modyfikowana w najbliższych miesiącach – zapowiedział Maciej Miłkowski.

Jeśli chcesz ściągnąć wykaz leków refundowanych, kliknij w:
Przeczytaj także: „Obwieszczenie ministra zdrowia z 24 sierpnia 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych”.