Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mądrala: Wieloletnie błędy w edukacji lekarzy i pielęgniarek właśnie się mszczą
 
Działy: Aktualności
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP przyznał, że protesty i niepokoje pracowników w ochronie zdrowia wynikają z wieloletnich zaniechań, a niekoniecznie z działania rządu i sieci szpitali. - Szkoliliśmy za mało lekarzy. Nie byliśmy też w stanie zapewnić młodym kadrom wystarczających środków dla zabezpieczenia ich egzystencji - powiedział Mądrala.
"PulsHR.pl" zapytał Mądralę o to, czy wprowadzenie sieci szpitali odbije si na rynku pracy w sektorze medycznym. Wiceprezydent odpowiedział: - Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, od samego początku negowali sens tak przeprowadzanej reformy systemu zdrowia. Naszym zdaniem rewolucja jest niepotrzebna. Obecny system nie jest doskonały, nie ulega wątpliwości. Jest za to systemem zdolnym zlokalizować potrzeby naszego społeczeństwa. Może też wyjść tym potrzebom naprzeciw. To znaczy – wiemy jak leczyć pacjentów. W obecnej sytuacji, a wiemy to na 100 procent z dokumentów z Ministerstwa Rozwoju wicepremiera Morawieckiego, że przez najbliższe lata niewiele da się zrobić. Więc trzeba bazować na dobrze wykonujących swoje zadania. Największy problem to brak środków w szpitalach, co przekłada się na egzystencję konkretnej placówki. Mamy duży problem z pracownikami w systemie ochrony zdrowia. Przez wiele lat wykonano takie działania, które przełożyły się na braki kadrowe. Szkoliliśmy za mało lekarzy, w uniwersytetach medycznych, czyli kiedyś akademiach. Nie byliśmy w stanie też zapewnić tym młodym kadrom wystarczających środków dla zabezpieczenia ich egzystencji. Stąd ogromne rzesze, które wyjechały za granice. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o kadry pielęgniarek i położnych, jest nawet bardziej dramatyczna. Średnia wieku jest tu bardzo wysoka i praktycznie za chwilę tych zawodów nie będzie. Pielęgniarki pracują ciężko i to bez wyjątku.

Przeczytaj także: "Andrzej Mądrala: Inwestować w jakość się nie opłaca, bo resortowi na niej nie zależy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe