Mariusz Wójtowicz: Normy pielęgniarski spowodują to, że część oddziałów będzie miała kłopoty

Udostępnij:
Szefowie placówek przyznają, że wprowadzenie norm pielęgniarskich od przyszłego roku jest nierealne. Do apeli o wydłużenie tego terminu, które od kilku miesięcy płyną z placówek medycznych do ministerstwa, przyłączyła się Polska Federacja Szpitali. Sprawę komentuje Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu i członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali.
- Niż demograficzny w zawodzie pielęgniarki coraz bardziej zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu szpitali, a wprowadzenie norm w tej sytuacji spowoduje, że część oddziałów będzie miała ogromne problemy kadrowe - przyznaje Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu i członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Przypominamy, wprowadzenia zasady, że liczba personelu jest uzależniona od liczby łóżek na oddziale, środowisko pielęgniarskie domaga się od lat. Przygotowano więc projekt rozporządzenia dotyczący lecznictwa szpitalnego, zgodnie z którym wskaźniki miały wynosić 0,6 na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla zabiegowych). Na początku lipca minister zdrowia zawarł porozumienie z samorządem i związkiem zawodowym pielęgniarek, na mocy którego normy mają wejść w życie od 2019 r. Od 1 lipca dla oddziałów pediatrycznych równoważniki mają być wyższe, to jest 0,8 w oddziałach zachowawczych i 0,9 w zabiegowych.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.