Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Minister Szumowski o swojej dymisji

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 04.08.2020
 
 
Co z rekonstrukcją rządu, czy minister rozważa dymisję w czasie pandemii? – Wróciłem właśnie z urlopu. To nie wygląda raczej na zajęcie się dymisją, tylko koronawirusem. Rekonstrukcja? To jest kompetencja premiera i koalicji parlamentarnej. Nie chcę nawet w tym uczestniczyć, mam inne rzeczy na głowie – odpowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski.
„Dziennik Gazeta Prawna” pyta też ministra o plany związane ze zmianami strukturalnymi w ministerstwie po ostatnich wyborach. – Do tej pory skupialiście się głównie na koronawirusie – komentuje „DGP”.

– Ale ministerstwo działało też przed pandemią, dużo rzeczy udało nam się zrobić. Można powiedzieć trochę obrazowo, że przeprowadziliśmy Polaków przez Morze Czerwone. Ruszyliśmy z reformą onkologii, refundacją onkologiczną, zajęliśmy się kwestią chorób rzadkich – stwierdza Łukasz Szumowski.

– Rząd ma trzy lata względnie spokojnego rządzenia – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” i pyta, co zmieni się w systemie zdrowia i jakich projektów resortu możemy się spodziewać w tym zakresie?

Minister Szumowski podkreśla, że czeka nas dalsza reforma onkologii.

– Podobną strukturę trzeba wdrożyć w kardiologii i leczeniu niewydolności serca, poszerzyć bazę trombektomii mechanicznej. Kolejna rzecz to kwestia własności szpitali. Musimy wdrożyć taką reformę, która zapobiegnie jałowej konkurencji na tych samych obszarach. Teraz mamy do czynienia z sytuacjami, gdy szpitale stoją po dwóch stronach ulicy i dublują wszystkie usługi. A są tam, bo ambicję posiadania swojej placówki mają zarówno samorządy różnych szczebli, jak i uniwersytety medyczne. Chcemy ułatwić konsolidację lecznic. To zdecydowanie jedno z wyzwań, nad którym trzeba będzie pracować. Trochę już tę kwestię uregulowaliśmy w nowej ustawie o systemie IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia – przypomina „Menedżera Zdrowia”), która mówi, że bez zgody IOWISZ oraz NFZ nie można zawrzeć publicznego kontraktu na leczenie, nawet jeśli inwestycja już powstała. Trzeba pamiętać, że samorządowe pieniądze w końcu też są publiczne. A moim zdaniem nie zawsze jest tam racjonalne inwestowanie w obszarze ochrony zdrowia - opisuje minister Szumowski.

Przeczytaj także: „Prof. Andrzej Matyja: Potrzebujemy wytycznych dotyczących odmrażania ochrony zdrowia”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe