Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Mniej robiliście, więcej dostaliście

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 28.10.2020
 
 
– Z powodu epidemii znacząco zmniejszyła się liczba porad w podstawowej opiece zdrowotnej, co doprowadziło do pogorszenia dostępności do świadczeń. Nie wpłynęło to jednak na obniżenie wynagrodzenia – co więcej, lekarze otrzymali i otrzymują dodatkowe pieniądze na udzielanie pomocy związanej z wykrywaniem i leczeniem COVID-19 – zakomunikował Narodowy Fundusz Zdrowia.
NFZ opublikował komunikat. Dotyczył sprawy opisanej w liście Jacka Krajewskiego, prezesa Porozumienia Zielonogórskiego, do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, opublikowany na stronie internetowej „Menedżera Zdrowia”. Co pisał w nim Jacek Krajewski? Między innymi, że rozmawiał z decydentami w sprawie przedłużenia kontraktów na 2021 r. – Oświadczyli, że w razie niepodpisania przez podmioty aneksów, „znajdą alternatywny sposób udzielania świadczeń w POZ”. Ta arogancja wymaga wymuszenia szacunku dla ciężko pracujących, narażających życie profesjonalistów medycznych – ocenił Jacek Krajewski.

Płatnik poinformował, że oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia wysłały do świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r.

– Umowy z większością lekarzy rodzinnych są podpisane bezterminowo — na sześć tysięcy umów, ponad cztery tysiące jest zawartych na czas nieokreślony. Termin obowiązywania pozostałych upływa 31 grudnia 2020 r. Dlatego, w celu zapewnienia ciągłości i kontynuacji opieki nad pacjentami, do świadczeniodawców POZ przesłano aneksy przedłużające do 30 czerwca 2021 roku okres obowiązywania umów wygasających z końcem grudnia – wyjaśniono. NFZ stwierdził, że aneksy nie zmieniają warunków organizacji i finansowania świadczeń określonych w aktualnym zarządzeniu prezesa funduszu i stanowiących integralną część obecnych kontraktów.

W komunikacie podkreślono, że zapewnienie bezpieczeństwa w dostępie do świadczeń, szczególnie w okresie epidemii COVID-19, jest priorytetowym zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia – płatnik liczy na podpisanie aneksów w najbliższych dniach, aby obie strony mogły skoncentrować się na realizacji zadań związanych z opieką nad pacjentami.

– Od 2015 r. finansowanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej zwiększyło się o niemal 5 mld zł. Na 2021 r. planuje się kolejny wzrost – o 300 mln zł. Regularnie podnoszono wysokość ryczałtowej stawki kapitacyjnej i wprowadzano dodatkowe mechanizmy podnoszące finansowanie praktyk. Jednocześnie w 2020 r. z powodu epidemii znacząco zmniejszyła się liczba realizowanych porad, a to doprowadziło do pogorszenia dostępności do świadczeń POZ. Nie wpłynęło to jednak na obniżenie wynagrodzenia świadczeniodawców, co więcej, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymali i otrzymują dodatkowe środki na udzielanie świadczeń związanych z wykrywaniem i leczeniem COVID-19 oraz pokrycie zwiększonych kosztów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym praktyk – podsumowano.

Przeczytaj także: „Nie podpisujcie aneksów do umów”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe