Wyślij
Udostępnij:
 
 
Morawiecki: Więcej pieniędzy dla rezydentów? Dajmy sobie kilka miesięcy albo parę lat
 
Działy: Aktualności
- Młodzi lekarze zarabiają zdecydowanie za mało, ale powinni oni zostawać w kraju. Chciałbym ich poprosić, abyśmy byli w dialogu - powiedział premier. Morawiecki dodał, że pewnych niedoskonałości nie da się uleczyć w krótkim czasie.
Premier w rozmowie z TVP Info był pytany o sytuację w służbie zdrowia oraz komentarz do danych resortu zdrowia, z których wynika, że około trzy tysiące rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out.

- Niepokoi mnie to i chciałbym prosić wszystkich lekarzy, aby dbali przede wszystkim o zdrowie pacjenta. Na pewno chciałbym też podkreślić to, że różnego rodzaju błędów, problemów, niedoskonałości nie da się uleczyć w krótkim czasie, bo 50 lat komuny i 25 lat dalekiej od doskonałości trzeciej RP doprowadziło nas do stanu, w którym jesteśmy - powiedział Morawiecki i przypomniał, że dotychczas przyjęto ustawę o wzroście wynagrodzeń w służbie zdrowia. - Jest fundamentalną, zupełnie nową ustawę o wzroście wydatków na służbę zdrowia w ciągu najbliższych kilku lat do 6 proc. Przypomnę, że jeszcze trzy, cztery lata temu było to 3,95 proc. Tak odważny i śmiały krok jest czymś bez precedensu - ocenił Morawiecki.

- Rezydenci to niezwykle ważna grupa naszych młodych lekarzy, którzy będą dla Polski ważni przez kilkadziesiąt lat. Chciałbym ich poprosić, abyśmy byli w dialogu. Dajmy sobie nie kilka dni czy tygodni, lecz kilka miesięcy i parę lat, bo nie da się naprawić tych patologii, które narosły - zaznaczył premier i podkreślił, że rezydenci zarabiają zdecydowanie za mało. - Muszą brać dyżury, łatać swoje domowe budżety, ale powinni oni zostawać w kraju - wyjaśnił Morawiecki.

- Wszyscy by chcieli zarabiać jeszcze więcej i ja to rozumiem. Proszę o trochę cierpliwości. Trzeba rozmawiać, pokazywać, gdzie te pieniądze wyciekają z tego systemu. Znajdźmy razem te miejsca. Ja podpowiem, że przez eksport leków refundowanych, polski podatnik, który nie jest tak zamożny, finansuje leki dla bogatego podatnika austriackiego, holenderskiego, niemieckiego czy duńskiego. Przecież to jest absolutna patologia. Tak nie powinno być - zauważył Morawiecki i przypomniał, że przez ostatnich kilkanaście lat z Polski wyjechało 30 tysięcy lekarzy.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe