Wyślij
Udostępnij:
 
 
JOW.pl

Nie krytykuję nowelizacji Kodeksu karnego, proponuję poprawkę ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 04.07.2020
 
 
Nowelizacja przepisów Kodeksu karnego, zwłaszcza art. 37a, wprowadzona przy okazji uchwalenia ustawy „Tarcza 4.0”, nie podoba się większości lekarzy. Twierdzą, że zamiarem tych zmian jest zaostrzenie kar wobec pracowników medycznych, którzy popełnią błąd medyczny, zwłaszcza gdy przy tej okazji dojdzie do śmierci pacjenta. Co o tym sądzi przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel? Proponuje poprawkę.
– Kodeks karny nie rozróżnia takiej kategorii czynu zabronionego, jak błąd medyczny i osoby, które go popełnią podlegają tym samym przepisom, co na przykład osoby dokonujące rozboju, pobicia, przemocy. Przy okazji zaostrzenia przepisów wobec osób świadomie i celowo wyrządzających krzywdę innym, niejako „mimochodem” zaostrza się też przepisy wobec osób, które śpieszą innym z pomocą, ale zdarzy im się przy tym niezamierzony błąd – mówi Krzysztof Bukiel w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

– Rozwiązaniem tego problemu może być tylko odrębne potraktowanie przez przepisy, w tym zwłaszcza przepisy Kodeksu karnego, czynów wynikających z błędów medycznych i ich skutków. W ocenie OZZL rozsądne i konieczne jest odróżnienie działań prowadzonych w dobrej wierze i w dobrych intencjach w celu pomocy, przy których dojdzie do błędu skutkującego pogorszeniem stanu zdrowia lub śmiercią człowieka, od działań prowadzonych z zamiarem spowodowania krzywdy drugiemu człowiekowi. Takie wyodrębnienie i oddzielne niezależne potraktowanie obu tych rodzajów działań spowoduje, że zaostrzając przepisy wobec faktycznych „krzywdzicieli”, nie zaostrzy się „przy okazji” kar wobec medyków – mówi Bukiel.Przewodniczący Bukiel komentuje także to, co powiedział wiceminister Janusz Cieszyński.

– Zamierzamy z Ministerstwem Sprawiedliwości wydać wspólne stanowisko wskazujące, że nie ma jakichkolwiek przesłanek ku temu, aby zaostrzać przepisy dotyczące odpowiedzialności lekarzy za działania, które wykonują w związku z ratowaniem zdrowia i życia Polaków – oświadczył wiceminister Cieszyński 29 czerwca .Przeczytaj także: „Zaostrzanie kar za błędy medyczne nie poprawi bezpieczeństwa pacjentów”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe