Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowa lista refundacyjna

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Autor: Krystian Lurka |Data: 13.12.2019
 
 
Tagi: leki, lek
Na styczniowej liście leków refundowanych znajdują się nowe opcje terapeutyczne dla cukrzyków. Co poza tym? Między innymi zwiększy się dostępność do leczenia i pojawią się nowe wskazania między innymi dla chorych na ciężką astmę alergiczną i wirusowe zapalenie wątroby typu B.
Zmiany na liście dotyczą cukrzycy
Diabetycy zyskują nowe leki, między innymi Trulicity (dulaglutidum) i Ozempic (semaglutidum), które stosowane są u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy.

Nową możliwością terapeutyczną jest także lek Ryzodeg (insulinum degludecum + insulinum aspartum), stanowiący nowe połączenie insulin.

Są też nowe leki pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych
Depratal (duloksetyna) będzie refundowany we wskazaniu „Leczenie dużych zaburzeń depresyjnych”, a Brintellix (wortioksetyna) we wskazaniu „Leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych”, u których w leczeniu bieżącego epizodu nie uzyskano poprawy mimo zastosowania leku z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny.

Na liście aptecznej znajduje się również Trevicta (paliperidon), stanowiąca nową postać leku z tą substancją czynną, o przedłużonym uwalnianiu, która będzie dostępna dla pacjentów między innymi w leczeniu podtrzymującym schizofrenii.

Co poza tym?
Nowością na liście refundacyjnej jest też zwiększenie możliwości terapii lekiem Xolair (omalizumab), który jest objęty refundacją dla pacjentów pediatrycznych w grupie wiekowej 6-11 lat w programie lekowym „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej”, a ponadto jest on dostępny w nowym programie lekowym „Leczenie przewlekłej pokrzywki spontanicznej”.

Refundacją objęte we wskazaniach pozarejestracyjnych są leki zawierające substancje czynne entekawir i tenofowir w nowym programie lekowym „Profilaktyka reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B u świadczeniobiorców po przeszczepach lub u świadczeniobiorców otrzymujących leczenie związane z ryzykiem reaktywacji HBV”.

Projekt styczniowej list ma być opublikowany w poniedziałek.

O wykazie leków refundowanych mówiono podczas piątkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia.

Przeczytaj także: „Co zapisali na liście refundacyjnej?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe