SCCS

Nowa metoda leczenia chorych na dławicę piersiową dostępna w SCCS

Udostępnij:

W Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy wszczepiono reduktory przepływu do zatoki wieńcowej. To szansa dla pacjentów z oporną na leczenie dławicą piersiową.

Implantację przeprowadził zespół z III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego –  dr n. med. Mateusz Ostręga, dr n. med. Michał Wróbel, a w zabiegu uczestniczył także dr Felix Woitek z Herzzentrum w Dreźnie.

Zabieg wykonano u pacjentów z dławicą piersiową, utrzymującą się mimo leczenia. Wykorzystano reduktory przypływu do zatoki wieńcowej firmy Neovasc, tzw. sinus reducer. Ta przezskórna terapia, łagodzi objawy dławicy piersiowej u pacjentów, u których zostały wyczerpane już możliwości leczenia chirurgicznego, przezskórnego i farmakologicznego.

– Reduktory zatoki wieńcowej to stenty o specjalnym klepsydrowatym wyprofilowaniu, które mają za zadanie zmniejszyć odpływ krwi żylnej z serca, tym samym redystrybuować krew do obszarów mięśnia sercowego o słabszym ukrwieniu – wyjaśnia dr Mateusz Ostręga.

Do tej pory metodę zastosowano w kilku ośrodkach kardiologicznych w Polsce.

Dławica piersiowa oporna na leczenie to postać choroby niedokrwiennej serca, która może charakteryzować się zespołem objawów pogarszających komfort życia. Dominującymi objawami są bóle w klatce piersiowej i upośledzona tolerancja wysiłku. Jest to choroba powszechnie występująca w społeczeństwie.

Przeczytaj także: „Pierwsze na Śląsku zabiegi przeznaczyniowe implantacji zastawki biologicznej na stencie samorozprężalnym”„Pionierski zabieg w Zabrzu”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.