Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Organom tworzącym szpitale brakuje odwagi i determinacji

Źródło: Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 16.03.2021
 
 
– Dziś działalność wielu szpitali na danym terenie się pokrywa, a liczba udzielanych w nich świadczeń jest tak mała, że może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Podkreśla, że „brakuje odwagi, by zmienić profil działalności – na przykład zrezygnować z oddziału położniczego”.
„Rzeczpospolita” pyta wiceministra Gadomskiego, czy restrukturyzacja szpitali rzeczywiście jest potrzebna.

Przedstawiciel resortu podkreśla, że „nad programem centralizacji, czy bardziej konsolidacji, dopiero pracujemy”.

– Dziś działalność wielu szpitali na danym terenie się pokrywa, a liczba udzielanych w nich świadczeń jest tak mała, że może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Obecnie każdy szpital chce mieć położnictwo, chirurgię i działać w pełnej gotowości, co wymaga zatrudnienia mnóstwa personelu. W efekcie każdy wykonuje mały odsetek procedur, a kadry medycznej brakuje – mówi wiceminister Gadomski. Przyznaje, że „często dyrekcji czy organom tworzącym brak odwagi i determinacji, by zmienić profil działalności – na przykład zrezygnować z oddziału położniczego, który przyjmuje mniej niż 400 porodów rocznie, na rzecz rozwiniętej chirurgii jednego dnia, która wiąże się z niewspółmiernie mniejszymi kosztami”.

Przeczytaj także: „To ministerstwo niewłaściwie zarządza”, „O przekształceniu wszystkich szpitali w spółki medyczne – i nie tylko” i „O przekształceniu wszystkich szpitali w spółki medyczne – i nie tylko”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe