Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pacjent dopłacający do leczenia to dobry pomysł? NIK twierdzi, że tak
 
Działy: Aktualności
- Umożliwienie pacjentom dopłaty do ponadstandardowych świadczeń jest zasadne – czytamy we wnioskach zawartych w raporcie NIK dotyczącym leczenia za granicą.
NIK stwierdziła, że zasadnym jest kontynuowanie działań mających na celu umożliwienie pacjentom wyboru ponadstandardowego wyrobu medycznego, w stosunku do finansowanego przez publicznego płatnika, co wymagać będzie współpłacenia przez pacjenta za taki wyrób.

Zgodnie z przyjętą przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia interpretacją obowiązujących przepisów pacjent ma prawo do uzyskania świadczenia zdrowotnego bezpłatnie albo odpłatnie. Nie ma prawa do współfinansowania gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, tak aby otrzymać je lepszej jakości. W ocenie NIK, sytuację tę dobrze obrazują przykłady leczenia zaćmy, gdzie pacjent – w ramach finansowania przez NFZ – może mieć wszczepioną standardową soczewkę, która nie koryguje krótkowzroczności czy astygmatyzmu. Decyzję o rodzaju soczewki podejmuje podmiot leczniczy, w którego interesie pozostaje nieprzekraczanie po stronie wydatków kwoty, jaką uzyskuje z NFZ za udzielenie takiego świadczenia. Chory nie może natomiast dopłacić do soczewki wyższej jakości. A jeśli chce ją uzyskać, musi pokryć w całości wszystkie koszty zabiegu korzystając z odpłatnych świadczeń na terenie kraju, lecz poza systemem publicznego finansowania opieki zdrowotnej lub ze świadczenia poza terytorium kraju.

Jak podkreśla NIK, wzrastająca liczba składanych wniosków o zwrot kosztów świadczeń uzyskanych poza granicami kraju może zatem świadczyć o akceptacji, przez część świadczeniobiorców, współpłacenia za uzyskiwane świadczenia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe