Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta

Pakulski: Placówki bez zaplecza diagnostycznego i oddziałów intensywnej terapii nie są niezbędne ►

Udostępnij:
- Pandemia COVID-19 to dobry moment, lepszy niż jakikolwiek dotychczas, aby przemyśleć na nowo kształt systemu opieki zdrowotnej. Okazuje się bowiem, że działalność niektórych małych placówek, bez zaplecza diagnostycznego i oddziałów intensywnej terapii, nie jest niezbędna, a wręcz stanowi problem dla systemu. Między innymi ze względu na brak personelu i niespełnienie wymagań. Być może ich działalność powinna zostać zawieszona, a pracownicy przesunięci do większych szpitali działających bez problemów kadrowych - mówi „Menedżerowi Zdrowia” były prezes NFZ Marcin Pakulski.
Ekspert przypomina, że wiele mniejszych placówek nie wypełnia warunków określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

- Zawieszenie lub zamknięcie szpitala byłoby trudną decyzją zarówno dla zarządzających, jak i organów założycielskich, ale wydaje się, że jest potrzebne do poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – mówi Marcin Pakulski i sugeruje, aby mniejsze lecznice przekształcać w placówki ambulatoryjno-terapii dziennej lub leczenia dla przewlekle chorych.

Przewiduje, że pandemia COVID-19 to nie jedyny kryzys epidemiczny, z którym Polska będzie musiała się zmierzyć w najbliższych latach. – Powinniśmy zrobić wszystko, co jest niezbędne do tego, aby jak najlepiej przygotować się do kolejnych epidemii – przyznaje Pakulski.

Ekspert w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” mówi o tym, kiedy i w jakim zakresie powinniśmy „odmrażać” system ochrony zdrowia, a także ocenia, czy odwlekanie powrotu do normalnego diagnozowania i leczenia pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 jest zagrożeniem dla pacjentów i systemu ochrony zdrowotnej.Przeczytaj także: „Fatalna interpretacja dyrektywy a koronawirus”, „Prof. Flisiak: COVID-19 zawita wkrótce do każdego szpitala” i „Prof. Simon: Nie jesteśmy przygotowani na COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.