Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pierwszy dom opieki dla seniorów z oddziałami dla chorych na demencję

Źródło: MK
Redaktor: Aleksandra Lang |Data: 19.03.2014
 
 
We wtorek, 18 marc,a na osiedlu Bażantowo w Katowicach otwarto Senior Residence - pierwszy dom opieki dla seniorów w Polsce ze specjalistycznymi oddziałami dla chorych na demencję.
Senior Residence jako jedyny dom opieki w Polsce prowadzi specjalistyczne oddziały dla osób starszych chorych na demencję czy Alzheimera. Obiekt należy do Diakonii Neuendettelsau, instytucji o 160-letniej historii, która w całej Europie prowadzi w sumie 200 ośrodków opieki.

- Opieka nad starszymi ludźmi stała się jednym z największych wyzwań naszych czasów - mówi prof. Hermann Schoenauer, Rektor Diakonii Neuendettelsau, która w Polsce prowadzi już dom opieki w Olsztynie. - Zdecydowaliśmy się zainwestować w Katowicach ponieważ bardzo spodobało nam się Bażantowo - osiedle typu „miasto w mieście”, w którym nasi mieszkańcy mogą być cały czas w centrum życia społecznego - tłumaczy Hermann Schoenauer i zapowiada, że kolejny dom opieki dla seniorów Diakonii Neuendettelsau w Polsce powstanie w Gdańsku. Podobnie, jak w Katowicach wybuduje go spółka Millenium Inwestycje, deweloper osiedla Bażantowo, który odpowiadał za realizację budynku Senior Residence.

- Goście, którzy odwiedzają Senior Residence są pod dużym wrażeniem inwestycji. Wielu porównuje ją do dobrego hotelu. I nic dziwnego - osoby starsze mają do dyspozycji przestronne jedno- i dwuosobowe pokoje z łazienkami, które tworzą 20-osobowe grupy mieszkalne ze wspólnymi świetlicą i kuchnią. Budynek jest też oczywiście pozbawiony barier architektonicznych a także otoczony ogrodem o powierzchni 4 tys. m kw. - wylicza Elżbieta Grzeczka, dyrektor Senior Residence.

Budynek Senior Residence jest również bardzo nowoczesny. Na terenie całej nieruchomości dostępny jest bezprzewodowy internet, a w każdym z pokojów, w telewizji - oprócz standardowych kanałów - mieszkańcy mogą zobaczyć np. transmisję mszy z kaplicy w budynku, czy dowiedzieć się od szefa kuchni co danego dnia będzie na obiad. Każdy pokój jest także wyposażony w system przywoławczy, dzięki któremu po naciśnięciu przycisku mieszkaniec może natychmiast połączyć się z recepcją i poprosić o pomoc.

Co ważne, podobny standard obowiązuje zarówno w części prywatnej (Placówka Świadcząca Całodobową Opiekę), jaki i socjalnej (Dom Pomocy Społecznej) Senior Residence, które razem dysponują 198 miejscami dla osób starszych (odpowiednio: 101 i 97 miejsc).

W części prywatnej Senior Residence, od 1 marca mieszkają już pierwsi pensjonariusze. Miesięczny koszt pobytu w pokoju jednoosobowym to 4000 zł, dwuosobowym - 3900 zł (cena obejmuje 24-godzinną opiekę, terapię zajęciową i fizjoterapię w podstawowej formie, domowe wyżywienie z dietą dopasowaną do mieszkańca - cztery posiłki dziennie oraz pranie i sprzątanie).

Z kolei część DPS czeka na pierwszych mieszkańców, szczególnie osoby starsze i chore na demencję. W Domu Pomocy Społecznej Senior Residence będzie mógł zamieszkać każdy, kto otrzyma decyzję kierującą wydaną przez dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej z dowolnej gminy w Polsce. Cena miesięcznego pobytu dla tych osób to 70 proc. dochodu (otrzymywanej emerytury, renty lub zasiłku stałego), pozostałą kwotę dofinansowuje rodzina i samorząd, który skieruje mieszkańca.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe