Wyślij
Udostępnij:
 
 
Piotr Czauderna: Trzeba podwyższyć składkę zdrowotną
 
Działy: Aktualności
Zdrowotny doradca prezydenta Dudy proponuje podniesienie składki zdrowotnej o 1,2 pkt proc., czyli do wysokości 10,2 proc. wynagrodzenia.
- Zdaniem prof. Piotr Czauderna, koordynatora sekcji ochrony zdrowia prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju, na wyższą składkę zdrowotną mieliby się zrzucić po równo zatrudnieni, pracodawcy i budżet państwa – pisze „Superexpress”.

Co oznaczałoby podniesie składki o 1,2 proc.? - Dla osoby otrzymującej płacę minimalną oznaczałoby to ubytek 7 zł miesięcznie. Z kolei w przypadku zarabiających średnią krajową i samozatrudnionych byłoby to kilkanaście złotych - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". Cytowany przez dziennik prof. Czauderna przekonuje, że w zamian zatrudnieni mogliby liczyć "na lepszą dostępność świadczeń" i nie płacić za nie z własnej kieszeni u prywatnego lekarza.

Ile obecnie wynosi wysokość składki zdrowotnej w Polsce? To jedynie 9 proc. pensji. Jedynie, ponieważ w większości krajów europejskich składka sięga od 11 do 14 proc. pensji brutto. Dodatkowo pracujący nad Wisłą mają możliwość odliczenia jej w deklaracji podatkowej PIT.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe