Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Pomoc na światowym poziomie

Udostępnij:
Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im Wiktora Degi w Poznaniu otrzymał kolejną unijną dotację na rehabilitację dzieci z porażeniem mózgowym.
W Wielkopolsce według szacunków żyje około 1,1 tys. pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD). Tacy pacjenci cierpią na ruchy mimowolne, mają problemy z mówieniem i jedzeniem. Niektórzy chorzy w ogóle nie są w stanie się poruszać.

– Każdy rodzic wie, jak wielką radość odczuwa, gdy dzieci stawiają pierwsze kroki. Kiedy zaczynają chodzić niepełnosprawni, ta radość jest jeszcze większa. To szczęście rodziców przeżywamy razem z nimi – mówił w zeszłym roku prof. Marek Jóźwiak podczas rozstrzygnięcia plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskieE”, który kieruje Kliniką Traumatologii i Ortopedii Dziecięcej Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu.

To właśnie tutaj od niemal pięciu lat realizowany był projekt zapewniający kompleksową rehabilitację pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym. Inicjatywa wygrała zeszłoroczny plebiscyt (w kategorii „Łączy nas… społeczna misja”). Nagroda była ukoronowaniem dotychczasowych osiągnięć poznańskiego szpitala, który na rehabilitację najmłodszych pozyskał prawie 20 mln zł dotacji z WRPO 2014–2020.

Co działo się w tym czasie?

Szpital im. Degi, jako jeden z nielicznych ośrodków w kraju, prowadził nowatorską terapię poprawy jakości chodu dzieci i młodych osób dorosłych z MPD. Dzięki unijnej dotacji w lecznicy powstało Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. zrobotyzowane systemy wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Terapia skierowana była do osób w wieku od 5 do 21 lat. W ciągu czterech lat z turnusów skorzystało prawie tysiąc chorych.

Teraz program rehabilitacji młodych pacjentów z MPD będzie kontynuowany aż do 2026 r. i to na jeszcze szerszą skalę. Wartość projektu opiewa na kwotę prawie 51,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021–2027 wynosi ponad 36 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali 27 października wicemarszałek Wojciech Jankowiak i dr n. med. Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala im. Wiktora Degi w Poznaniu. Finansowanie projektu w wysokości 12,8 mln zł zapewnił również budżet państwa.

Przedsięwzięcie może objąć prawie 1100 dzieci i młodych dorosłych w wieku 5–21 lat z Wielkopolski. Na wsparcie mogą liczyć także rodzice i opiekunowie (szkolenia i sesje indywidualne), a w przedsięwzięcie będzie zaangażowanych aż 180 rehabilitantów, którzy wezmą też udział w zajęciach edukacyjnych.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Zespół terapeutyczny wraz z pacjentem określi zindywidualizowany cel terapii oraz zadba o wypracowanie motywacji u pacjenta. Dzięki intensyfikacji terapii cykl rehabilitacyjny będzie trwał dwa tygodnie (dziesięć sesji). Każda osoba może uczestniczyć w terapii trzy razy w roku i maksymalnie dziewięć razy podczas trwania projektu.

Zapewnione zostanie również wsparcie niwelujące bariery finansowe dla uczestników i ich opiekunów – w razie potrzeby osoby zamieszkujące w odległości większej niż 30 km od miejsca realizacji świadczeń otrzymają zakwaterowanie i transport do miejsca realizacji świadczeń.

Specjaliści podkreślają, że tylko wczesna, kompleksowa i ciągła rehabilitacja przynosi efekty w leczeniu pacjentów z MPD. Kluczowa jest rehabilitacja zaburzeń chodu, w której stosuje się obecnie na świecie zrobotyzowane systemy, wykorzystująca między innymi wirtualną rzeczywistość. Takich rozwiązań nie zabraknie w poznańskim szpitalu.

Artykuł opublikowano w „Monitorze Wielkopolskim” 11/2023.

Przeczytaj także: „Pacjenci z SMA mają zapewnione kompleksowe wsparcie i skuteczne leczenie”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.