Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ponad 130 dodatkowych miejsc dla studentów medycyny
Źródło: KL, Dziennik Gazeta Prawna
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 13.09.2018
 
 
Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski. Powodem zmian są wnioski dwóch uczelni. Chodzi o zwiększenie limitu przyjęć na studia w jednej placówce i powstanie kierunku lekarskiego na drugiej.
- W środę (12 września) do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 16 lipca 2018 roku w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1381). Powodem zmian są wnioski dwóch uczelni, które wpłynęły już po tym, jak weszło ono w życie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zawnioskowało o zwiększenie limitu przyjęć o 48 miejsc na kierunek lekarski (na studia niestacjonarne w języku polskim),a Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, która decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 27 lipca 2018 r. uzyskała uprawnienia do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim, złożyła wniosek o 150 miejsc w formie stacjonarnej w języku polskim (dla obywateli polskich i obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej) oraz 20 miejsc w formie niestacjonarnej w języku polskim (dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej).

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że resort przychylił się do wniosku CM UMK, a WST przyznał limit w wysokości 80 miejsc na studia w formie stacjonarnej oraz 10 miejsc na studia niestacjonarne. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, wniosek nie został uwzględniony w całości, ponieważ uznano, że 150 miejsc to za dużo dla uczelni, która dopiero rozpoczyna kształcenie lekarzy – zdecydowanie łatwiej będzie koordynować ten proces przy liczbie 90 studentów.

Przeczytaj także: "Wyższa Szkoła Techniczna uruchamia kierunek... lekarski".
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe