Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Grodzki: Mamy plan. Będzie 6 proc. PKB na zdrowie w cztery lata i średnio tysiąc złotych podwyżki dla każdego pracownika ochrony zdrowia
 
Działy: Aktualności
- Proponowane przez PiS zwiększanie finansowania w ochronie zdrowia do 6 procent PKB do 2025 roku to obietnica pisana palcem po wodzie. Prawdopodobnie wtedy będzie już inny rząd, inny minister. My proponujemy coś, co można zrealizować w czasie jednej kadencji. Chcemy, żeby pieniądze na zdrowie pochodziły z akcyzy na papierosy i alkohol - przyznał profesor Tomasz Grodzki, "minister zdrowia" w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".
Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy o zwiększaniu finansowania w ochronie zdrowia do 6 procent PKB do 2025 roku. W przyszłym roku na zdrowie ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB. Co sądzi o tym pomyśle Platforma Obywatelska i czy ma jakąś kontrpropozycję?
- Pod koniec października złożyliśmy konkretny i ekonomicznie akceptowalny projekt ustawy, która pozwoli na „dojście” do poziomu 6 proc. PKB przeznaczanych na ochronę zdrowia w ciągu czterech lat. Projekt zakłada, że nakłady na zdrowie zwiększane byłyby stopniowo od 2018 roku. Proponowane przez PiS osiem lat to zbyt długo. To „obiecywanie Inflantów”. To obietnice pisane palcem po wodzie. Prawdopodobnie wtedy będzie już inny rząd, inny minister. I podkreślę, w propozycji PiS pierwsze dwa lata, czyli pozostały czas rządzenia, to skromny wzrost. Dopiero później planowany jest wzrost i obiecane 6 procent na PKB [według projektu PiS w 2018 roku na zdrowie ma być przeznaczone 4,67 procent PKB, a w 2019 - 4,86 procent – przypomina redakcja]. PiS obiecuje coś, czego nie może zagwarantować.

My proponujemy coś, co można zrealizować w czasie jednej kadencji, coś konkretnego. Chcemy, żeby pieniądze na zdrowie pochodziły z akcyzy na papierosy i alkohol. Rocznie to około 30 miliardów złotych. Na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia – średnio o minium tysiąc złotych miesięcznie – docelowo trafić miałoby 7 mld złotych, reszta miałaby być przeznaczona na rozładowanie kolejek.

Przeczytaj także: "Prof. Tomasz Grodzki: Kiedy PO odzyska władzę, zrobimy wszystko, aby zakaz prywatyzacji szpitali przestał obowiązywać"

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe