Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Prof. Jassem: Krajowa Sieć Onkologiczna nie rozwiąże problemów ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 25.02.2021
 
 
Tagi: Jacek Jassem
– Założenia KSO nie dają nadziei na zmiany w opiece onkologicznej. A przy tym ten system będzie bardzo drogi i zbiurokratyzowany, bo wymagający zatrudnienia rzeszy ludzi, którzy będą zajmowali się raportowaniem – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed.
Rząd zapowiada stworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej. Do końca marca ma być gotowy projekt ustawy zmieniającej pilotaż sieci w rozwiązanie systemowe obowiązujące w całym kraju. Zgodnie z zapowiedziami zapisy wejdą w życie w styczniu 2022 roku. Celem jest wdrożenie nowej struktury organizacyjnej i modelu zarządzania opieką onkologiczną. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, pacjenci mają być szybciej diagnozowani, koordynator przeprowadzi ich przez proces terapii, a ośrodki, które wejdą do sieci, zaoferują wystandaryzowaną jakość usług medycznych.

Prof. Jacek Jassem przyznaje, że polska onkologia wymaga zmian. Jedną z bolączek jest nadmierne rozproszenie świadczeń. Poza tym pacjent czuje się zagubiony w systemie, w którym musi krążyć między specjalistami, a czasami instytucjami. Część chorych, w którymś momencie z niego wypada. Nie udało się w Polsce zorganizować koordynowanej opieki na pacjentem. Mimo pilnej potrzeby reform, zdaniem prof. Jassema, Krajowa Sieć Onkologiczna nie rozwiąże problemów polskiej onkologii.

– Jednym z głównych założeń KSO jest hierarchiczna struktura podporządkowująca jednych świadczeniodawców innym. A to już w zaraniu prowadzi do konfliktu interesów, co nie powinno mieć miejsca. Przy czym jedne ośrodki będą raportowały, a drugie nadzorowały. Nie trzeba tworzyć kosztownego, potwornie biurokratycznego systemu, w którym będziemy raportować rzeczy, które albo już istnieją np. w bazie NFZ, albo są do niczego nieprzydatne – mówi prof. Jacek Jassem.

Zdaniem eksperta tańszym i dużo prostszym rozwiązaniem jest wyłonienie ośrodków referencyjnych, powołanie koordynatorów. Poza tym, jak podkreśla prof. Jassem, reformę onkologii powinniśmy zacząć od mierzenia jakości, co dzisiaj nie ma miejsca w ochronie zdrowia. 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe