Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Maciej Banach wśród liderów światowej lipidologii

Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 10.05.2019
 
 
Potwierdzają to dane z ExpertScape. Przeszukując bazę według hasła "lipids", prof. Maciej Banach, dyrektor łódzkiego Instytutu Matki – Polki, jest drugim na światowej liście rankingowej. Baza pokazuje także inne osiągnięcia Polaków.
ExpertScape to zestawienie najwybitniejszych ekspertów na świecie rankingujące ich w ponad 26 tys. różnych hasłach. Samo tworzenie rankingu jest stosunkowo proste, ale ta prostota powoduje, że można na bieżąco śledzić czołowych ekspertów w danej dziedzinie (jest on regularnie aktualizowany co kilka miesięcy). Na czym polega tworzenie tego rankingu:
- jest tworzony na podstawie ogólnodostępnej i darmowej bazy Pubmed na podstawie artykułów z ostatnich 10 lat,
- każdy artykuł jest oceniany na podstawie roku publikacji (większą punktacje ma artykuł nowszy niż starszy), typu artykułu (najwyżej ocenione są wytyczne i artykuły oryginalne oraz poglądowe), a także czasopisma w którym jest publikowany (lepsze czasopisma mają większą punktację),
- inaczej punktowana jest także rola danego eksperta w powstanie danej pracy (pierwszy i tzw. senior autor jest wyżej punktowany niż każdy inny współautor),
- następnie tworzone są rankingi, które można dostosować w zależności od regionu (świat, Europa, dany kraj), a nawet w danej instytucji (tworzone są także rankingi instytucji dla danej dziedziny/hasła merytorycznego).

Każdy z tych rankingów można łatwo powtórzyć, co podkreśla jego transparentność i wiarygodność.
Dla przykładu, w nawiązaniu do ostatnich informacji dotyczących pozycji prof. Macieja Banacha z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi:
- jest on drugim najbardziej rozpoznawanym ekspertem na świecie w dziedzinie, wyszukując według hasła "lipids",
- siódmym najbardziej rozpoznawanym ekspertem na świecie w dziedzinie, wyszukując według hasła "statins",
- dziesiątym najbardziej rozpoznawanym ekspertem na świecie w dziedzinie, wyszukując według hasła "HDL, cholesterol".

Prof. Banach znajduje się w pierwszej dwudziestce na świecie dla wszystkich kluczowych pozostałych haseł związanych z zaburzeniami lipidowymi i lipidologią.

To bez wątpienia stawia go w pierwszej dziesiątce najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych ekspertów lipidologii na świecie. Jeśli dodamy do tego, że jest na 26 miejscu na świecie dla hasła "Cardiovascular Diseases" to jego pozycja jako eksperta kardiologii prewencyjnej wydaje się godna uznania.

Czy to jedyny rozpoznawalny ekspert z Polski w rankingach ExpertScape? Niestety, jeśli chodzi o rankingi światowe, nie mamy zbyt wielu powodów do dumy i chwalenia się.

Jeśli chodzi o szeroko pojętą dziedzinę chorób serca i naczyń, cieszymy się, że znajdujemy prof. Piotra Ponikowskiego w rankingu najlepszych na świecie ekspertów w dziedzinie niewydolności serca, a także dla hasła "Cardiovascular Agents". Gratulujemy także trzeciego miejsca na świecie dla hasła "Iron-Deficiency Anemia". Prof. Adam Torbicki jest w światowym rankingu na świcie dla hasła (Hypertension, Pulmonary). Warto także odnotować i podkreślić, a przede wszystkim mocno pogratulować, że a prof. Hanna Szajewska jest numerem jeden na świecie w specjalistycznej dziedzinie "Dietary Supplements" oraz numerem dwa dla "Probiotics".

Podsumowując, może warto jednak pracować naukowo?
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe