Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta

Prof. Maciejczyk o pilotażu KSO i koronawirusie SARS-CoV-2

Źródło: Karolina Zientarska/KL
Autor: Krystian Lurka |Data: 03.04.2020
 
 
- Apeluję do ministra zdrowia, aby jak najszybciej wprowadził Krajową Sieć Onkologiczną. To skróciłoby czas diagnozy, poprawiłoby komunikację z pacjentem i koordynację procesu leczenia. To konieczne rozwiązanie, żeby zapewnić jak najlepsze leczenie w czasach pandemii – mówi prof. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i jednocześnie dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Prof. Maciejczyk podkreśla, że pacjenci onkologiczni w czasach pandemii wymagają szczególnej troski. – Mają obniżoną odporność, wymagają stałego monitorowania, diagnozowania, i leczenia. Nie mogą czekać. Tylko skoordynowana opieka daje gwarancję, że pacjent będzie dobrze leczony – przyznaje ekspert. - Potrzebujemy sieci ośrodków onkologicznych, które będą „korona-ujemne” i zapewnią pacjentom onkologicznym bezpieczeństwo i ciągłość leczenia. To chorzy z bardzo wysokiej grupy ryzyka, których musimy objąć szczególną opieką – wyjaśnia ekspert w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

Ekspert przyznaje, że minister zdrowia szybko i sprawnie wprowadził sieć szpitali zakaźnych, które koordynują leczenie chorych na koronawirusa w regionach.

- W onkologii potrzebne są takie same centra, takie same ośrodki, które będą organizować opiekę onkologiczną w regionach – sugeruje Adam Maciejczyk i przypomina, że w kilku województwach trwa pilotaż sieci onkologicznej.

Prof. Maciejczyk przyznaje, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej nie ma co czekać na koniec pilotażu.

- Apeluje do ministra zdrowia, aby jak najszybciej wprowadził Krajową Sieć Onkologiczną. To skróciłoby czas diagnozy, poprawiłoby komunikację z pacjentem i koordynację procesu leczenia. To konieczne rozwiązanie, żeby zapewnić jak najlepsze leczenie w czasach pandemii – przyznaje prof. Maciejczyk.

- To jest ten czas. To muszą być szpitale pod specjalnym nadzorem. To są placówki korona-ujemne. Nie może się w nich pojawić wirus. Są za to pacjenci, którzy mają dużo większe zagrożenie, jeżeli chodzi o śmiertelność - przekonuje ekspert i opisuje to, co dzieje się na Dolnym Śląsku.

- Dolnośląskie Centrum Onkologii od roku koordynuje opiekę onkologiczna w regionie. Szpitale w sieci mają kompleksowo leczyć nowotwory, dzielić placówki na unity, czyli oddziały specjalizujące się w danym typie nowotworu. Osobny oddział dla raka piersi, osobny dla raka jelita, osobny dla raka płuc. Na takim oddziale są lekarze specjalizujący się w leczeniu danego nowotworu. I to daje gwarancję najlepszej opieki dla pacjenta - tłumaczy Maciejczyk.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe