Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Prof. Rutkowski: Awantura o 2 mld zł nie pomaga onkologii

Autor: Krystian Lurka |Data: 26.02.2020
 
 
Czy polityczne przepychanki wokół 2 mld zł, które rząd planuje dać na telewizję publiczną, a opozycja chce, żeby poszły na onkologię, pomagają chorym? – Nie, akurat w tej kwestii powinien być pełen konsensus – odpowiada prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełnomocnik dyrektora ds. badań klinicznych.
- 2 mld zł to dużo pieniędzy. I w końcu o onkologii zaczęło się mówić w kampanii wyborczej – komentuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

- Najpierw powinien zacząć działać system, potem możemy dorzucać pieniędzy. Inaczej rozpęta się wojna o to, dla kogo, czy na sprzęt, czy na długi szpitali, czy może na nowe leki. Najważniejsze to wprowadzić dobry system – mówi prof. Rutkowski i podkreśla, że system nie jest dobry.

Czy 2 mld zł to są znaczące środki, czy to „game changer”?

- Pytanie, czy mówimy o trwałym wzroście co roku o 2 mld zł? Bo nie chodzi o jednorazowe wpompowanie dodatkowych pieniędzy. To musi być trwały wzrost nakładów na onkologię, i to w ramach wydolnego, zdolnego skutecznie spożytkować te pieniądze systemu. Jak mamy niesprawny samochód, nie jeździ, a jest obdrapany i mamy ograniczone środki na jego naprawę, to zaczynamy od naprawy silnika czy od lakierowania karoserii? – ocenia prof. Rutkowski.

Przeczytaj także: „100 euro na pacjenta onkologicznego”, „Biedroń, Kidawa-Błońska i Kosiniak-Kamysz apelują o weto”, „Prof. Chybicka o tym, co można kupić za 2 mld zł”, „Prof. Jassem o 2 mld zł przeznaczonych na telewizję i radio publiczne”, „Szczurek-Żelazko, Latos i Maksymowicz nie wsparli onkologii” i „Przegłosowali 2 mld zł dla mediów publicznych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe