Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Przyznano nagrodę za stworzenie kalkulatora ryzyka covidowego

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Autor: Iwona Konarska |Data: 18.10.2021
 
 
Tagi: hackathon
Zapowiada się, że nazwa hackathon – powstała z połączenia dwóch słów, oznaczających hakowanie i maraton – na stałe będzie się kojarzyć ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie.
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski, organizator 24-godzinnych zmagań – wraz z firmą Codete – podkreślił, że pomysł stworzenia hackathonu okazał się strzałem w dziesiątkę. Stwierdził, że jest to początek cudownej drogi, żeby połączyć świat medyczny z informatycznym i że konkurs będzie powtarzany.

Pierwszą nagrodę za rozwiązanie zadania głównego – jakim była praca nad stworzeniem kalkulatora ryzyka covidowego – zdobył zespół 6 i 8 PKB z Krakowa w składzie: Anna Bywanis-Kwiecień, Bartosz Kwiecień, Piotr Warchoł i Tomasz Roszczynialski.

Wyjaśnijmy, że 6 i 8 PKB, to 6,8 proc. PKB – procent, jaki powinien być przekazywany na finansowanie ochrony zdrowia. Nagroda wynosiła 30 tys. zł, a zwycięzcy postanowili przekazać ją Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie, gdzie wypowiedzenia złożyło 54 lekarzy.

Drugie miejsce przypadło drużynie AjMed w składzie: Adrianna Tokarska, Artur Czepiel, Tomasz Skrobol, Jarek Skrzypek, a trzecie – zespołowi Barts.AI, który tworzyli: Filip Dratwiński, Michał Pogoda, Norbert Ropiak, Karol Gawron.

Za zadanie dotyczące oceny zajętości płuc u osób z COVID-19 trzecią nagrodę otrzymały ex aequo zespoły: M&S.ml (Filip Strzałka, Piotr Mazurek) oraz Czech4Med (Robert Straka, Lukas Batrla, Cenek Skarda, Katerina Skardova), a drugą Barts.AI, pierwszej nie przyznano.

Za zadanie dotyczące wpływu COVID-19 na mięśnie nagrodzono zespoły Lux Imago (pierwsze miejsce) w składzie: Wojciech Pałka, Dawid Cisowski, Arkadiusz Klej, oraz Infection Festival (druga nagroda) w składzie: Bartłomiej Kaletka, Maciej Wolny, Jakub Kunc, Michał Bryś, Paweł Madlewski.

Wyróżnienie od jurorów i mentorów dostał zespół Wariant $mu_2$ – Przemysław Biecek, Przemysław Bombiński, Katarzyna Woźnica, Anna Kozak, Piotr Piatyszek – za próbę stworzenia kalkulatora ryzyka opierającego się na danych nefrologicznych.

W jury zasiadali m.in. prof. Jacek Tabor z UJ, prof. Piotr Białas z UJ, prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH, prof. Krzysztof Zieliński z AGH i dr hab. Monika Bociąga-Jasik, zastępca ordynatora oddziału chorób zakaźnych w SU i prof. Marek Sanak, genetyk, który podkreślił, że obrady przedłużyły się, bo jurorzy bardzo wnikliwie analizowali pomysły i ścieżki rozwiązań. – Jest oczywiste, że te problemy nie mają jednoznacznego rozwiązania, więc zwracaliśmy uwagę na metodologię, wyłuskując to, co było nową jakością – podkreślił prof. Sanak.

Łączna pula nagród w konkursie wynosiła 100 tys. zł.

Zorganizowany po raz pierwszy hackathon z udziałem informatyków, analityków danych i programistów bazował na prawdziwych, ale anonimowych danych pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Organizatorom zależało, by uczestnicy stworzyli podstawy oprogramowania komputerowego, które pomoże lekarzom w walce z pandemią. Do rywalizacji stanęły 24 zespoły – 86 osób z Polski, Czech i Ukrainy. Uczestnicy pracowali bez przerwy przez dobę w osobnych pomieszczeniach. Do ich dyspozycji byli lekarze specjaliści oraz eksperci z branży IT. Trzeba było tylko pamiętać, że każde zadane pytanie oraz odpowiedź zostaną upublicznione.

Przeczytaj także: „Marcin Jędrychowski o hakowaniu i maratonie, które pozwolą wyprzedzić COVID-19”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.