Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fundacja Kulskich

Radosław Sierpiński zapowiada zbudowanie fabryki osocza

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 30.11.2020
 
 
– Dajemy sobie trzy lata na zbudowanie fabryki. To ważny i złożony projekt, który od 25 lat nie doczekał się realizacji – mówi Radosław Sierpiński, pełnomocnik premiera do spraw rozwoju sektora biotechnologii.
Były już dwie próby wybudowanie fabryki przetwarzania osocza w ostatnim trzydziestoleciu – obie skończyły się klapą i utratą milionów złotych. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że pierwsza z 1999 r. kosztowała Skarb Państwa 61 mln zł, druga z 2010 r. Biomed Lublin – 100 mln zł.

Czy tym razem się uda?

Radosław Sierpiński podkreśla, że to ważny i złożony projekt, który od 25 lat nie doczekał się realizacji. Przyznaje jednocześnie, że byłby nieodpowiedzialny, gdyby powiedział, że się nie boi.

Ile to będzie kosztowało i kto za to zapłaci?

Pełnomocnik wylicza, że przedsięwzięcie będzie kosztować ponad pół miliarda złotych. – W tej chwili definiujemy źródła finansowania, zostaną one wskazane we właściwej legislacji. Nie wykluczamy partnerstw publiczno-prywatnych, mając z tyłu głowy to, co się działo, trzeba je zaplanować z największą ostrożnością. Ale główne finansowanie zakładamy z funduszy w dyspozycji Skarbu Państwa, bierzemy pod uwagę wykorzystanie funduszy europejskich, ale nie mogę jeszcze zdradzać szczegółów – mówi Sierpiński w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Przyznaje, że zakłada negocjacje ze strategicznymi spółkami Skarbu Państwa.

Gdzie powstanie fabryka?

– Rozważamy kilka lokalizacji. Zakładamy, że będzie to raczej zachodnia ściana kraju. Trwają analizy lokalizacji, które ze względu na kwestie inwestycji na tym poziomie obejmują nie tylko dostęp do infrastruktury czy kadry, ale również pozostałe aspekty istotne dla bezpieczeństwa kraju – podsumowuje Sierpiński.

Przeczytaj także: „Premier powołał pełnomocnika ds. rozwoju sektora biotechnologii”, „Bolączką polskiej nauki jest brak współpracy z biznesem” i „Prof. Wojciech Maksymowicz o tym, jak pandemia wpłynęła na rozwój polskiej nauki”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe