Wyślij
Udostępnij:
 
 
Radziwiłł: Akcja wypowiadania klauzul opt-out? Chodzi w niej o to, żeby skomplikować funkcjonowanie szpitali
 
Działy: Aktualności
- Wypowiadanie klauzul opt-out jest zorganizowaną akcją i nie wynika z oceny możliwości pracy lekarzy. Nie mam wątpliwości, że ta akcja niewiele ma wspólnego z oceną własnych możliwości lekarzy. Chodzi w niej o to, żeby skomplikować funkcjonowanie szpitali - przyznał minister zdrowia.
- Wypowiadanie klauzul opt-out to z jednej strony chęć lekarzy, żeby pracować bardziej normalnie. Jest to zgodne z prawem i każdy powinien swoje siły oceniać według swoich możliwości i nie można pod żadnym pozorem nikogo zmusić do tego, żeby pracował znacznie więcej. To jest jeden punkt widzenia - powiedział Konstanty Radziwiłł we wtorek (5 grudnia) w Polsat News.

- Drugi to, że się to odbywa nie tyle w ramach poszukiwania, czy oceny własnych możliwości lekarzy, którzy decydują się na wypowiedzenie możliwości dłuższej pracy, tylko to jest jakiś rodzaj zorganizowanej akcji, i to oceniam bardzo krytycznie. Nie mam wątpliwości, że cała ta akcja niewiele ma wspólnego z oceną własnych możliwości lekarzy. Po prostu chodzi w niej o to, żeby skomplikować funkcjonowanie szpitali i w niektórych pewnie będzie trzeba dokonać jakichś zmian organizacyjnych - dodał.

Przyznał, że należy tę sprawę widzieć w dwóch wymiarach.

- Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach pracować, to granicą powinna być zawsze granica zdrowego rozsądku i nie powinno się tej pracy podejmować w takich warunkach nadzwyczajnego zmęczenia, bo można zaszkodzić pacjentom. Natomiast wezwania do tego są absolutnie nie na miejscu i uważam, że zwłaszcza wtedy, kiedy ci, którzy są odpowiedzialni za pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu, a tak jest z samorządem lekarskim, nie powinni do takich masowych wezwań się posuwać - powiedział Radziwiłł i dodał: - To może w poważny sposób zaburzyć jakość opieki nad pacjentem.

Przeczytaj także:
- "Radziwiłł: Protestujący lekarze grają bezpieczeństwem pacjentów",
- "Gryglewicz: Nie da się przewidzieć skutków protestu rezydentów",
- "Bukiel: Będziemy interweniować w przypadkach zastraszania lekarzy wypowiadających opt-out".


Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe