Radziwiłł dał pół miliona złotych fundacji kuzyna. To nepotyzm czy zbieg okoliczności?

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę wartą 500 tysięcy złotych z fundacją, której prezesem jest... kuzyn ministra Marcin Dominik Radziwiłł. Sprawą zainteresował się Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej i "Super Express".
- W kwietniu resort ogłosił listę instytucji, które będą realizowały Narodowy Program Zdrowia. Jedną z nich została fundacja Medicover, której prezesem jest Marcin Dominik Radziwiłł. Za kwotę 499 998 złotych zlecono fundacji prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych o zagrożeniach wywoływanych przez promieniowanie ultrafioletowe. W konkursie były jeszcze dwie oferty. Jedna nie spełniała wymogów formalnych, druga została gorzej oceniona - informuje "Super Express" i cytuje Roberta Kędera, prezesa Polskiej Federacji Pacjentów Dialtransplant, która przegrała z Medicoverem: - Złożyliśmy odwołanie, bo nie zgadzaliśmy się z oceną. To, co sądzę na ten temat prywatnie, pozostawię bez komentarza.

Podejrzenia ma natomiast poseł Marek Ruciński z Nowoczesnej, jeden z autorów interpelacji w tej sprawie.

- Jeżeli komisje są wyłonione spośród pracowników ministerstwa, a minister oraz prezes fundacji, która wygrała konkurs, noszą to samo nazwisko, to może budzić obawy o bezstronność komisji - zaznacza Ruciński. Tym bardziej że stopień pokrewieństwa obydwu Radziwiłłów jest dosyć bliski. - Są kuzynami, dokładniej mówiąc, braćmi przestryjecznymi, którzy mieli wspólnych pradziadków Czartoryskich - potwierdza genealog Marek Jerzy Minakowski (45 l.). - Jak wszyscy arystokraci, są ze sobą spokrewnieni na mnóstwo sposobów - dodaje.

Ministerstwo nie widzi w tym nic niepokojącego.

- Panowie nie utrzymują relacji rodzinnych - tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik prasowy resortu zdrowia i dodaje, że o swoim pokrewieństwie z prezesem zwycięskiej fundacji minister Radziwiłł dowiedział się po konkursie. - Nie ma obaw co do bezstronności konkursu ofertę oceniało sześciu członków komisji - precyzuje rzecznik.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.