Wyślij
Udostępnij:
 
 
PAP/Leszek Szymański

Resort zapowiedział łatwiejszy dostęp do badań specjalistycznych

Źródło: PAP, TVN
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 18.09.2020
 
 
– Planujemy przygotować duży program profilaktyczny, żeby po pandemii Polacy mogli zdiagnozować zaniedbania dotyczącego zdrowia. Będę zachęcał do częstszego korzystania z badań. Rozważamy zniesienie limitów w rozliczaniu specjalistyki – stwierdził Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Szef resortu zdrowia na antenie TVN24 przyznał, że jednym z jego priorytetów będzie odbudowa zdrowia Polaków, które było zaniedbane przez zaniechanie profilaktyki w czasie epidemii. Ministerstwo zapowiada, że w tym celu przygotuje program profilaktyczny.

– Jednym w ważniejszych punktów będzie wykonanie podstawowych badań. Po drugie będę zachęcić do zwiększonego korzystania z badań specjalistycznych. Rozważamy zniesienie limitów, jeżeli chodzi o rozliczanie specjalistyki – powiedział Niedzielski.

Bezpłatne szczepionki dla seniorów
Minister zdrowia przypomniał też, że ważnym elementem profilaktyki są szczepionki. W tym roku osoby powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni mają zapewnione bezpłatne szczepionki na grypę. Do końca grudnia jest zabezpieczone 1,850 mln szczepionek na grypę.

– Szczepionek jest zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym, kiedy zaszczepiło się 1,5 mln ludzi, a mieliśmy 1,6 mln szczepionek, ale niestety 100 tys. trzeba było zutylizować. Rynek farmaceutyczny działa w ten sposób, że dostawy szczepionek są planowane na bazie roku poprzedniego i nie jest to proces, który dzieje się z dnia na dzień, czy z tygodnia na tydzień – zauważył Adam Niedzielski

W porozumieniu z Agencją Rezerw Materiałowych Ministerstwu Zdrowia udało się przeprowadzić bardzo szybkie postępowanie i można liczyć na kolejne dostawy na poziomie powyżej 0,5 mln sztuk.

Telemedycyna pod kontrolą
Mówiąc o strategii odbudowania zdrowia Polaków minister zdrowia przypomniał, że został wprowadzony obowiązek sprawozdawczy, aby przychodnie pokazywały, ile jest porad w formie tele, a ile w formie tradycyjnej. Podkreślił jednocześnie, że jest zdeterminowany, żeby przywracać normalność.

– Mamy pewnego rodzaju napięcie ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. Staram się przeforsować pacjencki punkt widzenia. Zakładam, że będzie coraz więcej testów wydawanych przez lekarzy POZ. A trzeba też pamiętać, że nie jest najważniejszym wskaźnikiem pandemii liczba zrobionych testów, ale to, ile mamy ciężkich przypadków, czyli osób, które potrzebują wsparcia respiratorowego oraz ile mamy zgonów. Z tej statystyki wynika, że jesteśmy na najlepszych miejscach w Europie – stwierdził szef resortu zdrowia.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe