Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rząd zapowiada refundację szczepień przeciw COVID-19

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 16.09.2020
 
 
– Szczepionka na koronawirusa będzie gotowa najwcześniej wiosną. Rząd premiera Morawieckiego zrobi wszystko, żeby jej dostępność była albo za symboliczną złotówkę, albo w ramach systemu refundacyjnego, gdzie sfinansujemy prawie całość wartości szczepień – zapewnił Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Na początku pandemii firmy farmaceutyczne zapowiadały, że szczepionka na SARS-CoV-2 będzie gotowa jesienią tego roku, przed sezonem infekcji. Dzisiaj już wiadomo, że te zapowiedzi nie znajdą potwierdzenia w rzeczywistości. Minister zdrowia spytany na antenie Telewizji Republika, kiedy w takim razie będzie dostępna szczepionka na koronawirusa, odpowiedział, że nie wcześniej niż późną wiosną. Zaznaczył też, że kryterium bezpieczeństwa pacjenta jest najważniejsze.

– Uczestniczymy we wspólnym mechanizmie zakupowym Unii Europejskiej. Obecnie w ramach negocjacji prowadzimy rozmowy z trzema dużymi firmami farmaceutycznymi. Każda z tych firm wykazuje różne postępy, mamy bardzo optymistyczne informacje, że w przypadku jednej z firm, szczepionka będzie gotowa pod koniec grudnia, ale musimy pamiętać, że musi przejść proces produkcji i dystrybucji – przekazał Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że Polska jest bardzo dobrze zabezpieczona. Mamy udział parytetowy w zakupach, co daje gwarancję, że produkt na pewno trafi do naszego kraju.

– Szczepionka to jest kwestia wiosny i to wiosny niezbyt wczesnej, czyli mówimy tu marzec, kwiecień. Jeśli nie zadzieją się żadne nieprzewidziane sytuacje w systemie testowania szczepionki, to wtedy rzeczywiście będziemy mogli się na wiosnę zaszczepić – przekazał Adam Niedzielski.

Na pytanie, czy resort wyodrębni jakieś grupy społeczne, które będą musiały przejść obowiązkowe szczepienia, odpowiedział, że zdaje sobie sprawę z kontrowersji, jakie budzą kwestie szczepień, np. pojawiają się ruchy antyszczepionkowe. Według ministra zdrowia niektóre grupy, szczególnie narażone na ryzyko, rzeczywiście powinny mieć wprowadzony ten obowiązek oraz zapewniony dostęp do szczepionki.

– Dobra informacja jest taka, że koszt szczepionki jest szacowany na mniej więcej 2 euro. Na pewno rząd pana premiera Morawieckiego zrobi wszystko, żeby jej dostępność była albo w ramach symbolicznej złotówki, albo systemu refundacyjnego, gdzie praktycznie finansujemy całość wartości szczepień – podkreślił Niedzielski.

Przeczytaj także: „Prof. Simon: Mówienie, że w kilka miesięcy uda się stworzyć szczepionkę, to jak wróżenie z fusów”, „Polska będzie miała dostęp do szczepionki przeciw COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe