Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sejm zapłaci górnikom i telewizji publicznej. Na zdrowie – guzik z pętelką
 
Działy: Aktualności
Sejm znowelizował tegoroczny budżet i ustawę okołobudżetową, co umożliwi wypłatę 2,3 mld zł rekompensat dla górników oraz 980 mln zł dla publicznych telewizji i radia. Przepadła poprawka, by część tej kwoty przekazać na zdrowie.
W budżecie znalazły się dodatkowe pieniądze. - Zaoszczędzone środki mają być przede wszystkim wykorzystane m.in. na wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe dla emerytów-górników. Jeszcze w tym roku pieniądze otrzyma ok. 235 tys. osób. Ma na to trafić ok. 2,3 mld zł, natomiast generalnie sektor górniczy ma otrzymać 3,2 mld zł (około 1 miliarda zł ma trafić na restrukturyzację kopalń) – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z dodatkowych środków ma być także sfinansowane zrekompensowanie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ubytku wpływów abonamentowych z tytułu zwolnień z opłat abonamentowych za lata 2010-2017 oraz opłacenie zwiększonych składek do organizacji międzynarodowych. Na ten ostatni cel ma trafić kwota 980 mln zł.

Nie zyskał uznania także tzw. wniosek mniejszości złożony przez Kukiz'15, który także zmierzał do zmniejszenia wydatków budżetu o kwotę 980 mln zł na działalność radiową i telewizyjną oraz przeznaczenia tej kwoty na zwiększenie wydatków na świadczenia wysokospecjalistyczne oraz podwyżki dla pracowników służby zdrowia.

Przepadł też wniosek PO, która także proponowała, by nie płacić telewizji publicznej 980 mln. zł., a kwotę tę rozdysponować na różne cele, w tym zdrowotne.

Przeczytaj także: "Karczewski do rezydentów: Lekarze nie powinni nigdy odchodzić od łóżek chorych, opamiętajcie się".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe