Wyślij
Udostępnij:
 
 
Senatorowie wprowadzili poprawki do ustawy o upaństwowieniu ratownictwa
 
Działy: Aktualności
Przedłużenie o kwartał terminu, w którym będą obowiązywały umowy, jakie prywatne firmy zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia na ratownictwo medyczne to jedna z poprawek, którą Senat wprowadził do ustawy dotyczącej upaństwowienia ratownictwa.
- Sejm uchwalił "małą nowelizację" ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym w połowie kwietnia. Najważniejsze regulacje dotyczą zawierania umów na zadania zespołów ratownictwa medycznego z podmiotami z większościowym udziałem kapitału publicznego i przejęcia przez ministra zdrowia od MSWiA Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, będącego narzędziem teleinformatycznym do obsługi zgłoszeń alarmowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że nowelizacja zawiera wiele zmian oczekiwanych przez środowisko ratownictwa medycznego. Co? Między innymi przejęcie dyspozytorni medycznych przez wojewodów, zapewnienie dostępu do wsparcia psychologicznego dla dyspozytorów medycznych, doprecyzowanie możliwości wykonywania zawodu przez ratownika medycznego w jednostkach podległych ministrowi obrony narodowej, a także w policji i w Służbie Ochrony Państwa. Nowela zakłada również rozszerzenie o kardiologię i neurologię katalogu specjalizacji lekarskich, które umożliwią uzyskanie statusu lekarza systemu PRM.

- Inna z przyjętych w środę poprawek dotyczy zagwarantowania możliwości udzielania świadczeń pacjentom w stanie zagrożenia życia i zdrowia bez zgody przedstawiciela ustawowego. O możliwość taką dopominał się Rzecznik Praw Dziecka, wskazując między innymi na przypadki wymagających pomocy dzieci w szkołach czy placówkach opiekuńczych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna" i dodaje: - Przyjęta w czwartek poprawka zakłada, że ratownik medyczny w ramach realizacji zadań zawodowych i pielęgniarka systemu, wykonująca medyczne czynności ratunkowe, mogą udzielić świadczeń zdrowotnych bez zgody pacjenta, jeżeli wymaga on niezwłocznej pomocy, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie może wyrazić zgody i nie ma możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym.

Przeczytaj także: "Co zmienia "mała ustawa" o Państwowym Ratownictwie Medycznym?" i "Koło ratunkowe na braki kadrowe, czyli w krótkim czasie przemieńmy tysiące ratowników w pielęgniarki".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe