Maciek Jaźwiecki/Agencja Gazeta

Stadion Narodowy – szpital tymczasowy

Udostępnij:
Na Stadionie Narodowym w Warszawie budowany jest szpital tymczasowy dla zakażonych koronawirusem. Na początek ma się w nim znaleźć miejsce dla 500 pacjentów.
Za budowę szpitala odpowiada między innymi szef KPRM Michał Dworczyk – koordynuje działania między agencjami, ministerstwami i placówkami medycznymi.

– Premier wydał polecenie, aby stworzyć pierwszy szpital tymczasowy, który będzie zlokalizowany na Stadionie Narodowym. Budowany jest w pomieszczeniach konferencyjnych, a nie na płycie. W jednej sali znajdzie się 250-300 łóżek. Są doprowadzane wszystkie niezbędne media od prądu po tlen. Na początku będzie tam 500 łóżek – powiedział szef KPRM w rozmowie z Radiem Zet. Docelowo ma być tam leczonych 2 tysiące osób.

Minister Dworczyk zapewnił, że uda się skompletować załogę do tymczasowej placówki w obiekcie sportowym.

– Część personelu trafi tam na prośbę wojewody, innych pracowników będziemy zapraszać spoza Warszawy. Część ratowników będzie mogła być delegowana – na przykład – z WOT i straży pożarnej – zapewnił. Dodał, że równocześnie w kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali. Ten proces będą już nadzorować wojewodowie.

O sprawie mówił też w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

– W każdym województwie jest wyznaczone co najmniej jedno miejsce – które w sytuacji, gdyby liczba miejsc w szpitalach zbliżała się do niebezpiecznego poziomu – gdzie rozpoczną takie prace jak na Stadionie Narodowym. W tej chwili jest potrzeba, by na Mazowszu powstał taki szpital. Niewykluczone, że będą podejmowane decyzje, by wkrótce takie prace rozpoczynać w innych lokalizacjach – podkreślił rzecznik Müller.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w „Trójce” wymienił te miasta, w których możliwe jest przygotowanie szpitali tymczasowych. – To, po Warszawie i Krakowie, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice i Gdańsk – wyliczył.

O szpitalach tymczasowych pierwsza poinformowała „Wirtualna Polska”.

Przeczytaj także: „Dyrektor Zaczyński odpowiedzialny za szpital na Stadionie Narodowym”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.