Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stoimy nad przepaścią, ale jest "Wizja Zdrowia". Znajdziemy rozwiązanie

Źródło: KL
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 25.09.2018
 
 
Polski system opieki zdrowotnej stoi nad przepaścią. Dlatego podczas konferencji „Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość” stworzymy konkretną propozycją uzdrowienia sytuacji. W dobie ciągłych przekształceń merytoryczna rozmowa o zdrowiu w gronie przedstawicieli decydentów jest niezbędna. I właśnie do aktywnej dyskusji chcielibyśmy Państwa zaprosić.
Zachęcamy do uczestnictwa w drugim kongresie naukowym pod tytułem "Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość". Odbędzie się 2 października w hotelu Sheraton w Warszawie. Kongres, podobnie jak w ubiegłym roku, posłuży zaplanowaniu foresightu medycznego.

Foresight to systematyczny sposób docierania do informacji o przyszłości, w celu budowania średnio lub długookresowej wizji rozwojowej, jej kierunków i priorytetów. W tym kontekście foresight jest narzędziem wspomagąjacym podejmowanie bieżących decyzji.

Przedsięwzięcie zostało zainspirowane wymianą doświadczeń i rozmowami przeprowadzanymi podczas wielu różnych konferencji poświęconych systemowi ochrony zdrowia. Na większości z nich pojawiają się konkretne postulaty, wzorce do naśladowania, słuszne wystąpienia, po których uczestnicy zwykle zadają sobie jednak pytanie: porozmawialiśmy i co dalej? Czy zgłaszane postulaty czasami nie są ze sobą sprzeczne? I do jakiego celu dążymy? Czy chcemy ochrony zdrowia przede wszystkim efektywnej czy raczej dostępnej dla wszystkich? Czy i w jakim zakresie lecznictwo powinno być finansowane ze środków publicznych? Czy liczymy też na środki i placówki prywatne? Dopiero po odpowiedzeniu sobie na te i wiele innych szczegółowych pytań możemy przystąpić do budowania spójnego systemu, który będzie zgodny z faktycznymi oczekiwaniami społecznymi.

Podstawowym hamulcem skutecznych reform są – zdaniem większości publicystów – ciągłe modyfikacje koncepcji przez zmieniające się ekipy rządowe. Czy możliwe jest opracowanie ponadpartyjnego paktu dla zdrowia? A może należy sobie dać spokój z tym nierealistycznym marzeniem, a politycy powinni być jak najdalej od systemu? Może powinniśmy pozostawić zmiany ekspertom i domagać się od kolejnych rządów tylko więcej pieniędzy? A może należy poszukiwać złotego środka? Czy wzorem może być na przykład Holandia lub inny kraj europejski?

Tym i podobnym problemom będzie poświęcona konferencja.

Wszystkich, którzy mają coś do powiedzenia o systemie, serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: "Cichowska-Duma: "Wizja Zdrowia” przyniesie nowe konkluzje i postulaty w polityce lekowej", "Mądrala: System ochrony zdrowia staje się bankrutem, a "Wizja" będzie okazją, aby to powiedzieć wprost", "Prof. Maciejczyk: Zachęcam do uczestnictwa w "Wizji". Porozmawiamy o Krajowej Sieci Onkologicznej", "To oni pomogli stworzyć program "Wizji Zdrowia" i "Wiśniewski: Moja wizja polityki lekowej? musimy poprawić "legislację". Chodzi o...".

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie: www.termedia.pl/Wizjazdrowia.

Na bezpłatną konferencję można zarejestrować się na stronie: www.termedia.pl/Rejestracja/WizjaZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.