Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marcin Stępień/Agencja Gazeta

Szumowski: Nikt nie ma obowiązku pracować ponad siły

Źródło: RMF FM
Autor: Krystian Lurka |Data: 13.08.2019
 
 
Lekarze rozpoczęli Akcję Zdrowa Praca. Zapowiedzieli, że będą wypowiadać klauzule opt-out i rezygnować z dodatkowych prac. Strajk skomentował minister Szumowski. - Nie wiem, czy można tę akcję nazwać protestem, czy raczej uświadamianiem, jakie prawa mają pracownicy. Przecież nikt nie ma obowiązku podpisywania tej klauzuli - stwierdził Łukasz Szumowski.
- Każdy lekarz ma prawo do pracy w wymiarze godzin, który mu odpowiada. Część może, jeśli uznaje że ma siły, pracować więcej. To normalna regulacja prawna, z której każdy może skorzystać lub nie – powiedział Łukasz Szumowski w rozmowie z RMF FM, komentując zapowiedź wypowiadania klauzul opt-out.

Przypomniał też, że przedstawiciele Porozumienia Rezydentów podpisali porozumienie, w którym zgadzili się się na poziom 6 procent PKB na zdrowie do 2024 roku. - Traktuję to jako obowiązujące – dodał szef resortu zdrowia.

Zakaz pracy powyżej 48 godzin tygodniowo!
- Sprzeciwiamy się temu, co dzieje się w opiece zdrowotnej w Polsce i niezrealizowanym obietnicom z lutego 2018 r. Od lat odpowiedzialność za skrajnie niewydolny system publicznej ochrony zdrowia spoczywała na barkach przepracowanych lekarzy, którzy, mimo ewidentnych zaniedbań rządzących, utrzymywali system poświęcając swój wolny czas i zdrowie a czasem nawet życie. W trosce o naszych pacjentów, o nas i nasze rodziny, nie możemy dalej swoją pracą ponad siły ukrywać dramatycznej sytuacji kadrowej i finansowej publicznych szpitali. Nie możemy zgadzać się na zagrażający pacjentowi i nam system – powiedział Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" na początku sierpnia 2019 r. Zapowiedział, że lekarze żądają przeznaczenia 6,8 proc. PKB na zdrowie w ciągu trzech lat, z uwzględnieniem PKB z bieżącego roku, ograniczenia biurokracji i likwidacji kolejek.

- Przeprowadziliśmy sondaż na 1800 lekarzach, z którego wynikało, że ograniczenie czasu pracy to forma protestu najbardziej odpowiadająca lekarzom. 75 proc. przepytanych zadeklarowało, że jest gotowych się do niej przyłączyć. Jesteśmy zmęczeni tym wszystkim, co się dzieje w systemie – stwierdził przedstawiciel Porozumienie Rezydentów.

Przeczytaj także: "Zakaz pracy powyżej 48 godzin tygodniowo!", "Lekarski sprzeciw", "Kraska: Postulaty rezydentów z "Akcji Zdrowa Praca" są dla mnie troszeczkę dziwne", "Podzielili się zadaniami" i "Kraska sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe