Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Umowa koalicyjna podpisana – co o zdrowiu?

Udostępnij:
Liderzy Platformy Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy podpisali umowę koalicyjną, która była negocjowana przez ostatnie tygodnie – są w niej zapisy o zdrowiu. Publikujemy je.
Donald Tusk z Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz z Trzeciej Drogi oraz Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń z Lewicy zawarli porozumienie dotyczące nowego rządu. 10 listopada w Senacie zadeklarowali „utworzenie koalicji na rzecz zbudowania trwałej większości parlamentarnej, wspólnego rządu i naprawy Polski”.

– Zobowiązujemy się wspólnie pracować na rzecz poprawy poziomu życia i poczucia bezpieczeństwa obywatelek i obywateli naszego kraju jako nowoczesnego narodu w sercu Europy, przyjaznego sąsiadom podzielającym nasze wartości, w poszanowaniu tradycji i wartości wywodzących się z naszej kultury i historii – podkreślono w umowie koalicyjnej.

W dokumencie opisano 24 ustalenia programowe – dwa dotyczą ochrony zdrowia.

– Koalicja chce zdecydowanej poprawy jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia. Podniesiemy nakłady na ochronę zdrowia. Zniesiemy limity na leczenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wprowadzimy mechanizmy oddłużania szpitali i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych. Zapewnimy powszechną i dostępną pomoc psychologiczną i psychiatryczną finansowaną przez państwo. Zwiększymy rolę placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Rozszerzymy uprawnienia przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych, by usprawnić funkcjonowanie systemu. Dołożymy wszelkich starań, aby skrócić kolejki do specjalistów – zapisano w punkcie czwartym.

– Wzmocnimy prawa kobiet, które będą kluczowym obszarem działań koalicji. Unieważnimy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Kobiety mają prawo decydowania o sobie. Państwo zapewni szczególne wsparcie dla par planujących rodzicielstwo poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych. Zapewnimy realizację nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej. Dostęp do bezpłatnego znieczulenia będzie zasadą, a nie wyjątkiem – zapowiedziano w punkcie szóstym.

Dokument w całości można przeczytać ściągając go po kliknięciu w: Umowa koalicyjna.

Podczas konferencji ani w umowie nie wskazano kandydatów na ministrów – tych mamy poznać w Sejmie. Pierwszego posiedzenie zaplanowano na 13 listopada.

Przeczytaj także: „Co z aborcją do dwunastego tygodnia?”, „Oddłużenie szpitali w umowie koalicyjnej”, „Kiedy informacja o nowym ministrze zdrowia?”, „Rozbieżności opozycji”, „Czy kompromis aborcyjny powinien zostać przywrócony?” i „Posłowie są od zmian w prawie, a lekarze od leczenia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.