Uniwersytet „po krakowsku” odwołał konferencję „Prawo dziecka do życia”

Udostępnij:
Organizatorami miały być Uniwersytecki Szpital Dziecięcy oraz Instytut Pediatrii CM UJ. Oficjalnie powodem odwołania była obawa o prawidłowość funkcjonowania szpitala. Nieoficjalnie wiadomo natomiast, że były i inne powody.
- Organizatorzy to instytucje cieszące się zaufaniem i kojarzone z rozwojem nauki, więc od współtworzonych przez nie wydarzeń powinno się oczekiwać wysokiego poziomu merytorycznego – zauważała Partia Razem w petycji domagającej się odwołania konferencji. - Nowoczesna medycyna opiera się na wiedzy naukowej, a nie na dogmatach wiary – dodawała.

-W programie przewidziana była m.in. prelekcja pt.: "Obrońca życia - świadek wiary", którą miał wygłosić doktor inżynier budownictwa lądowego Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Współzałożyciel Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci – pisze „Dziennik Polski”.

- Referat ten nie spełnia wymogów naukowości - nie jest prezentacją badań, nie przyczynia się do rozwoju nauki (np. neonatologii czy położnictwa), jest za to przedstawieniem prywatnych poglądów wygłaszającego. Bliżej jest zatem temu wystąpieniu do publicystyki niż do referatu konferencyjnego - informowała Partia Razem.

- Organizacja każdej konferencji z tego cyklu nigdy nie oznaczała, że Szpital wypowiada się jednoznacznie po jakiejkolwiek stronie lub popiera jakąkolwiek opcję – bronili się organizatorzy. - Dyrekcja szpitala nie ingeruje w program naukowy organizowanych tu spotkań i konferencji, dopóki nie dochodzi do złamania przepisów prawa lub naruszenia norm społecznych – dodawali.

Jak do sporu podeszły władze krakowskiego uniwersytetu i uczelni medycznej? Salomonowo, czyli „po krakowsku”. Wziąwszy pod uwagę wszystkie za i przeciw konferencję odwołano, ale nie z powodów naukowych, a wyrażając troskę o prawidłowe funkcjonowanie szpitala uniwersyteckiego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.